Malezya Sabah Eyaleti

Malezya Sabah Eyaleti, Kuzey Borneo, Malaysia federasyonunda Commenwealth üyesi muhtar eyalet, Borneo adasının kuzeyinde; Banggi ve Lubaun adalarını da içine alır.

Batıda Güney Çin denizi, kuzeyde Sulu denizi, doğuda Celebes denizi, güneybatıda Saravak, güneyde Kalimantan ile sınırlıdır: 76 138 km2; 1329 900 nüf. (1990).

Merkezi, Jessetom. Doğusu, Bomeo’nun en yüksek noktasi olan Kinabalu’yu (7 175 m) içine alan kıvrımlı sıradağlarla kapalı bu bölge, kenarında mangrovların uzandığı bataklık bir kıyı ovasıyla Güney Çin denizine açılır.

Başlıca gelir kaynakları pirinç, sagu ve hindistan cevizidir.

Manilla’daki kenevir, kauçuk ağacı ve tütün işletmeleri ile balıkçılık ve ormancılıktan elde edilen ürünler, Jesselton ve Sandakan limanlarını işlek birer ticaret merkezi haline getirmiştir.

Malezya Sabah Eyaleti Tarihi

1 Eylül 1963’te bağımsızlığım ilan eden Sabah, 16 eylülde yeni Malaysia konfederasyonuna girdi ve Saravak ile birlikte, çinlileşmiş Singapur devletine karşı dengeleyici unsur rolü oynadı.

Aslında nüfusu az olan (507 000 nüf.) bu genç devlet üzerinde kurulduğu günden beri Filipinler ve endonezya hak iddia etmektedir.

Filipinliler kendilerini İspanyol haklarının ve bu bölgeyi 1878’de bir İngiliz şirketine veren Sulu sultanının doğal mirasçıları sayarlar.

Buna karşılık endonezya, Sabah’ın Kalimantan’a yakınlığı ve halkın aynı kaynaktan gelmesi dolayısıyla Sabah’ı ilhak etmek istemektedir.

1963’ten sonra Saravak gibi endonezya’nın hava akutlarından büyük zarar gören Sabah (5 ağustos 1966’da Saravak ile birleştirilerek Doğu Malezya eyaleti adını aldı).

Cakarta’da imzalanan (11 ağustos 1966) Malezya-Endonezya sözleşmesiyle barışa kavuştu.

Bu sözleşmeye göre Kuala Lumpur hükümeti 1967 martında mahalli halklara kendi kendini yönetme hakkı verecekti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir