Hakkında Bilgi

Hakkında Bilgi,Ansiklopedik Bilgi

Biyografi

Manuel Iradier | Biyografi |

Manuel Iradier,İspanyol kâşifi (Vitoria 1854-Madrid 1911).

1869’da, sonradan «La exploradora» adını alan «Sociedad Viajera»yı (Seyahat şirketi) kurdu.

Manuel IradierAmacı, Afrika’nın kuzeyden güneye kadar aşılmasını sağlamaktı.

Ancak para sıkıntısı ve Stanley’nin ısrarları karşısında bu girişimden vaz geçti ye çabalarını, Ispanya’nın Gine körfezinde ele geçirdiği geniş topraklara yöneltti.

1874’te Corisco ve Fernando Poo’yu keşfetti; oradan kıtaya geçerek, Muni nehriyle, İspanyol nüfuz alanının en ileri noktası olan Punta Botika’ya ulaştı.

Utongo ve Banye’nin içerilerine kadar ilerleyerek, İtemu’lar ve Pam’ların yaşadığı topraklara kadar uzandı.

Bu gezi İradier’nin coğrafya, etnografya, botanik ve dilbilim konusunda bir seri araştırma yapmasına yolaçtı.

Araştırmaları sırasında tuttuğu notları Afrika Tropical {Tropikal Afrika) [1887] ve Fragmentos de un Diario de Exploraciones en la Zona de Corisco (Corisco Bölgesinde Bir Keşif Günlüğünden Parçalar) [1878] adlı hatıralarında derledi.

Sömürgecilik ve ticaret amacıyla düzenlenen ikinci yolculuğu da (1884) «Sociedad de Africanistas» (Afrikacılar birliği) tarafından sağlandı.

Bu gezisinde İradier, Afrika’nın ekvator bölümünü keşfetmek niyetindeydi; bu isteği ancak, 1884’te Berlin’de fransız-ingiliz ve alman-afrika çıkarlarının belirlenmesinden sonra gerçekleşebildi.

Fransa’nın Rio Muni üzerinde hak iddia etmesine rağmen, bu bölgedeki kabile reislerinin Ispanya’ya bağlanmasını sağladı ve 1885’te sakat olarak Ispanya’ya döndü.

Bir yanıt yazın