Hakkında Bilgi

Hakkında Bilgi,Ansiklopedik Bilgi

Maydanozun Faydaları,Nelere İyi Gelir | Sağlık Bilgileri |

Maydanoz Nasıl Kullanılır, Maydanoz Nelere İyi Gelir?, Maydanozun İçinde Bulunan Maddeler, Maydanozun Yararları ,Maydanozun Faydaları

Maydanozun Faydaları
20 gram maydanozun içinde 48 miligram C vitamini vardır. Bir insanın günlük C vitamini ihtiyacı 75 miligramdır. A vitamini ise 12 miligramdır. İnsanın günlük A vitamini ihtiyacı ise 4 miligramdır.

Soğan, sarmısak ve havuç gibi maydanoz yemek ve salatalarımızda lezzet ve koku veren bir bitkidir. Maydanozun, kök, yaprak ve tohumları kullanılır.

Maydanozun İçinde Bulunan Maddeler

Kadınların ay halini çoğaltan Apiol maddesi ile A, B, C vitaminleri, demir, kalsiyum, fosfor, magnezyum, sodyum, potasyum, iode. bakır, manganez, kükürt klorofil ve yağ bulunur.

Maydanozun Yararları

Sinir sistemi uyarıcısı, kansızlığa karşı kullanıldığı gibi, iştah açıcı, midevi toksinleri vücuttan atar, idrar söker, üre ve klorürleri vücuttan uzaklaştırır, damar açıcı, safra kesesi, rahim ve barsak kaslarını uyarır ve kadınların ay hallerini çoğaltır

Maydanoz Nelere İyi Gelir

Kansızlıkta, zayıflıkta, iştahsızlıkta, mide gazlarında, romatizmalarda.

idrar zorluğunda, aybaşı yokluğu ve zorluğunda, karaciğer hastalıklarında, sinirli hastalıklarda ve nihayet safra kesesi tenbel olanlarda kullanılır.

Maydanoz Nasıl Kullanılır

Tohumlarından yaprak veya köklerinden 50 gram alınır bir litre suya konur ve 5 dakika kaynatılır süzülür.

Bundan günde iki bardak yemeklerden evvel içilir Kuru maydanoz tohumları yağlı hülasasına Apiol denir.

Bundan 20 veya 40 santigram jelatinli kapsüller içinde ay hallerinden bir kaç gün evvel içilmeye başlanırsa aybaşıları bol gelir.

Maydanoz tohumarından 100 gram alınır ve bir litre suda kaynatılırsa antiseptik olarak yaralar pansuman edilir, böcek sokmalarına karşı iyi gelir, lohusa kadınların meme iltihaplarına karşı çok iyi gelir ve bu solüsyonla günde birkaç kez pansuman yapılır.

20 gram maydanozun içinde 48 miligram C vitamini vardır.

Bir insanın günlük C vitamini ihtiyacı 75 miligramdır.

A vitamini ise 12 miligramdır. İnsanın günlük A vitamini ihtiyacı ise 4 miligramdır.

Maydanozun Faydaları

Maydanozun Faydaları

Bir yanıt yazın