Medici Villaları

Medici vilları Floransa yakınlarında Lippi’lerin şatosu olan Careggi villasını, 1417’de Medici’ler satın aldılar; bu villa Cosimo I devrinde (Cosimo’nun çok sevdiği bu villa bu dönemde Toscana’nın bilim ve sanat merkezi haline geldi) Michelozzo tarafından genişletildi ve yenilendi. Bazı yağma olaylarından sonra duka Alessandro ve Cosimo I’in onarttığı villa büyükdukalık tarafından 1779’da çevresindeki topraklarla birlikte satıldı; villa bugün Santa Maria Nuova hastahanesinin malıdır.

1427 Kadastrosunda «kale görevi yapan konut» olarak nitelendirilen Cafaggiolo villası da (1451’de Cosimo’nun malı oldu) Michelozzo tarafından büyük ölçüde onarıldı. Yapı, arka cephedeki yüksek kulesi ve dev giriş yeriyle bir kale görünümündeydi.

Lorraine’ler devrinde de büyük dukalık konağı olarak kullanıldı; 1860’tan sonra İtalyan hükümeti tarafından açık arttırmaya çıkarıldı ve Borghese prensleri tarafından satın alındı. Belcanto veya Palagio di Fiesole ismi de verilen villa, yaklaşık olarak 1451’de Michelozzo tarafından Cosimo’nun oğlu Giovanni için inşa edildi (villada şölenler verilir ve Eflatun akademisinin toplantıları yapılırdı).

Cosimo III tarafından 1671’de Del Sera’lara satılan ve birkaç el değiştiren villayı 1772’de Oxford kontesi satın aldı ye 1780’de büyük kısmını yeniden yaptırdı.

Brunelleschi’lerin, 1364’de Giovanni Acuto kuvvetlerinin yaptığı hücuma karşı koydukları Petraia tabyası daha ünlüdür. Yapı birçok el değiştirdikten sonra kardinal ve daha sonra büyük duka olan Ferdinando de’ Medici tarafından 1575’te satın alındı ve aynı yıl bütünüyle onarılmak üzere Bernardo Buontalenti’ye verildi (eski yapıdan yalnız kule duvarlarının muhafaza edildiği sanılır).

Medici’lerden Lorraine’lere, onlardan Savoia’lara Ye sonunda 1919’da İtalyan hükümetine geçen yapı, camlı avlu çatısında, Vittorio Emanuele II zamanında (1866 -1870) salon mobilyalarında yapılan değişiklik ve İkinci Dünya savaşında gördüğü büyük zararlardan sonra yapılan onarım dışında, önemli bir değişikliğe uğramadı.

Birçok fresk ile avlu revaklarında Medici ailesinin hikâyesini anlatan freskler (Volterrano’nun eseri), bahçedeki Tribolo’nun çok zarif mermer çeşmesi ve Giambologna’nın Venüs’ü, çok ünlüdür.

Petraia’dan biraz ötede Castello villası vardır; 1477’de Lorenzo di Pierfrancesco de’ Medici bu villayı satın aldı, genişletti ve dekore ettirdi; bir ayaklanma sırasında hasara uğramasından sonra Cosimo I yapıyı mimar Yasarı ve ressam Pontormo ile Bronzino’ya onarttı.

Medici’lerden Lorraine’lere, onlardan da 1919’da İtalyan hükümetine geçen villanın çeşitli onarım ve değişikliklerden sonra iç görünümü hemen hemen bütünüyle değişti.

Günümüzde, ilk yapılan resimlerden hiç birine rastlanmaz; yalnız bazı salonlarda Volterrano ve öbür küçük ressamların süslemeleri görülür.

Ayrıca 1540’ta Tribolo tarafından düzenlenen İtalyan tarzı ünlü bahçenin Pietro Leopoldo zamanında biçimi değiştirildi;Bununla birlikte Tribolo çeşmesi, yapma mağaralar ile Ammannati çeşmeleri, Giambologna’nın ve okulunun yarattığı hayvan heykelleri ile park içindeki Ammannati’nin yaptığı eserler anılmaya değer.

Caiano’daki Poggio villası daha ünlüdür; önceleri Kançılarlığın müstahkem mevki, sonra Strozzi’lerin konut olarak kullandığı yapıyı, 1480’de Muhteşem Lorenzo satın aldı ve Giuliano da Sangollo villayı, Lorenzo için yeniden inşa etti, papa Leo X ise restore ettirdi.

Poggio villası Medici’lerin Toscana’daki en büyük villasıdır. Francesco I ve Bianca Cappello otuz altı saat ara ile ekim 1587’de bu villada öldüler. Villa, Medici’lerden Lorraine’lere, Savoia’lılara ve 1919’da hükümete geçti. Anıtsal bir görünüşe sahip saray, iç avlu görevi yapan bir salonla birbirine bağlanan iki yapıdan meydana gelir.

Cephedeki çok zarif galeri Leo X tarafından yaptırıldı. Salonun fresklerini (Muhteşem Lorenzo’nun imalı serüven ve hikâyeleri) A. Allori ve Andrea del Sarto yaptı

. Bahçe ve Poccianti limonluğu, Poggio’yu Caiano ad Artimino ve «Ferdinandea» villasına (Ferdinando I tarafından av konağı olarak yaptırıldı; projesini Buontalenti çizdi [1594]) bağlayan büyük av parkı içine girer; köşeli iki kule arasındaki yan cephesi, iki limonluğu, galerisi ve arka cephedeki birinci kat galerisiyle bu geniş, beyaz ve sade yapı, sanatçının en özenli eserlerinden biridir.

Ferdinando I ve Bianca Cappello için Pratolino’da Buontalenti tarafından yapılan vüla terk edildi ve Lorraine hanedanından Ferdinand III tarafından yıktırıldı; başlangıçtaki parktan ve güzelliklerinden geriye yalnız Giambologna’nın dev Appennino’ su kalmıştır. 1568’de Franceseo I’in satın almasıyla Medici’lerin malı haline gelen villa, XIX. yy.da rus prensi Demidov’a satıldı.

 

Bir cevap yazın