Melanur Balığı Nasıl Avlanır,Özellikleri

Melanur Balığı Nasıl Avlanır,Melanur balığı,Akdeniz’e özgü bir balıktır. Ege Denizi’nde seyrek de olsa avlanır. Marmara’da çok az bulunur. Karadeniz’de yoktur.Biçim bakımından sarpana (çitari) benzer. Sırt yüzgeci çitari gibi bütündür ve çatal kuyruktur.

Melanur Balığı Özellikleri

Çitariden ayrıcalığı, şeklinin daha değirmice ve başı ile gözlerinin çitarininkinden daha büyük oluşudur.Melanuryanın sırt rengi tatlı mavi, yanları açık mavi veya grili beyaz, karnı ise düz beyazdır.

Balığın sırtından karnına doğru karagözde olduğu gibi dört beş adet koyu renkli hare iner.Taşlık kıyılarda bulunduğu için amatörlerin kıyılardan en çok avlandıkları bir balıktır.

Melanur Balığı Nasıl Yakalanır

Takımı, yalnız fırdöndü ve yem ağırlığı kadar ileri atılabilen serbest bedendir. Yem olarak deniz kurdundan akyeme kadar bütün yemler geçerlidir.Alanya’daki amatörler ipek böceği kozası içinde haşlanarak ölen daha kelebek olmamış ipek böceği kurtçuklarını yem olarak kullanarak bu balığı kıyılardan rahat yakalarlar.

Balığın eti beyaz fakat bütün Akdeniz balıkları gibi kalın kılçıklıdır. Daha çok avlanılmak için yakalanır. BUnun dışında gene de tavası yapılır.

Melanur Balığı Nasıl Avlanır

Melanur Balığı Nasıl Avlanır

Melanur Balığı Nasıl Avlanır

Bir cevap yazın