Melik Üs Salih Kimdir,Hayatı

Melik Üs Salih El-Meliküleşref Şaban’ın oğlu. Sultan El-Mansur Ali’nin ölümünden sonra atabek Berkuk kendini sultan ilân etti.

Fakat emîrlerin karşı çıkması üzerine yerine Meliküssalih Hacci sultan oldu (1381). Bir süre sonra atabek olarak kuvvetlenen Berkuk, önce halifeyi kandırarak bazı emirleri kendi tarafına çekti ve sultanlığı ele geçirdi.

Hacci, Kaletülcebel’e çekildir; ancak Halep atabek i Yulbuga, Malatya naibi Mintaş ile Mısır’a gelerek Berkuk’u tahtından indirince El – Melikülmansur lakabıyla ikinci defa sultan oldu.

Bu ikinci saltanatı sırasında Halep atabeki Yulbuga Ennâsırî ile Malatya rahibi Mintaş, Memlûk sultanlığına hâkim oldular.

Daha sonra aralarında savaştılar ve Yulbuga, Mintaş tarafından ortadan kaldırılınca Hacci, Mintaş’ın «naibül hükûme» olmasını kabul etti, sonra onunla birlikte yeniden ortaya çıkan Berkuk üstüne yürüdü.

Fakat Şakhab’da yapılan savaşta Berkuk’a esir düştü (1390). Mintaş, Şam’a çekildi. Hacci, sultan Berkuk zamanında Kaletülcebel’de yaşadı ve orada öldü; böylece Kalavun ailesi son buldu.

Bir cevap yazın