Menandros Kimdir,Hayatı,Eserleri

Menandros Kimdir,(Atina M. ö. 342’ye doğr. – 292’ye doğr.)yunan komedi şairi.

Atinalı zengin bir burjuva ailesinin çocuğuydu. Amcası şair Aleksis’ten şiir üstüne dersler aldı. Felsefede Theophrastos ve Epikuros’un çömezi oldu.

İncelikli, beğenili bir insandı; yalnız Atina’da yaşamaktan hoşlanırdı, bu yüzden kendisini Mısır’a çağıran kral Ptolemaios Soter’in teklifini reddetti. Söylentiye göre yüz sekiz komedi yazdı, ilk eseri 322’de oynandı.

Menandıos sekiz kere ödül kazandı. Eseri, bir zaman sadece Plautus ve Terentius’un onu taklit ederek yazdıkları eserler sayesinde biliniyordu.

Ayrıca bazı antolojüerde eserlerinden parçalar vardı. Komedilerinden alınan parçalarla hazırlanmış Sentences Motıastiques adlı eser de onu tanımakta yardımcı oluyordu.

Menandros Eserleri

XX. yüzyılın başında en Önemlileri G. Lefebvre tarafından eski Aphroditopolis kazılarında (1905) bulunan çeşitli Mısır papirüsleri üzerinde Menandros komedilerinden birçoğunun az çok önemli parçaları bulundu: Georgos (Çiftçi); Kolaks (Dalkavuk); Heros (Kahraman); Epitrepontes (Hakemlik); Perikeiromene (Saçı Kesilmiş Kadın); Phasma (Korkunç Görüntü).

Menandros «yeni komedi» türünün başlıca temsilcisidir. Komedi tarihinde ilk defa olayların birbirine iyice bağlandığı konulu piyesler verdi (konu çoğu kere engellenen aşktı).

Getirdiği yenilikler arasında gerçek ve canlı karakterleri de saymak gerekir. Tiyatro yoluyla bize Yunanlıların günlük hayatını doğru ve renkli bir tarzda yansıttı. Canlı, hareketli, esnek üslûbu da konuşulan dilin çekiciliğini verir.

Bir cevap yazın