Mihai Eminescu Kimdir,Hayatı | Biyografi |

Mihai eminescu biografie, Mihai Eminescu Biyografi, Mihai Eminescu Hayatı ,Mihai Eminescu Kimdir Rumen şairi (ipoteşti, Botoşani yakınları 1850-Bükreş 1889).

Mihai Eminescu Hayatı

Öğrenimini önce Çernoviç, sonra Viyana ve Berlin’de yaptı.

1870’te, henüz Viyana’da öğrenci iken Scrieri Literare (Edebiyat Sohbetleri) adlı dergide, bugün de beğenilen Venereşi Madona (Venüs ile Madonna) ve Epigonii (Epigonoslar) adlı iki şiiri çıktı.

Eminescu, taşi’ya döndükten sonra millî eğitim müfettişliği, kütüphanecilik yaptı, gazetelerde yazı yazdı. Çağdaşları tarafından ilgi görmedi.

1883’te bir süre aklî dengesini yitirdi ve yoksul bir hayat sürdü.

Kaldığı bir akıl hastahanesinde bir hasta tarafından kafası ezilerek öldürüldü.

Eminescu Romanya’nın en Önemli şairidir, ölümünden sonraki etkisi çok büyük oldu.

Yüz kadar şiir ve birkaç kısa hikâyeden ibaret olan eseri derin duygularla dolu, ahenkli ve orijinaldir.

İlhamını halktan, tarih ve felsefeden aldı.

Schopenhauer ve Vigny’nin kötümser düşüncelerinin etkisi altında, varlık ve yaşama sorunları karşısında umutsuzluğa yakın bir tutumu benimsedi ise de bu felsefi kötümserliğini yurduna ve millî değerlere olan güçlü inancı ile yumuşatmayı başardı.

Eminescu eserlerini edebiyat dergilerinde yayınladı.

Eserleri, arkadaşı ve koruyucusu Titu Maiorescu’nun özenli çalışmaları ile 1881’de kitap halinde yayınlandı, ilk şiirleri arasında Muraraşu (Akşam Yıldızı), İmparat şi Proletar (imparator ve Yoksul Adam); İkinciler arasında Mektup III; kısa hikâyeleri arasında da Sarmanul Dionis (Zavallı Dionis) [1872] ve yazıları çok ilgi çekicidir.

Bir cevap yazın