Muhabbet Kuşlarında Bağırsak Paraziti

Muhabbet Kuşlarında Bağırsak Paraziti,Bağırsağında parazitlerin yerleştiği kuşlar, normal yem ve besinlerini almalarına karşın sürekli zayıflarlar. Halsiz ve güçsüzdürler. Eski neşeli ve oyuncu halleri kalmaz. Bir köşede keyifsiz ve isteksiz dururlar.

Hastalığın kesin olarak tanınması, halinden kuşku duyulan kuşun dışkısının incelenip, solucan veya şeridin görülmesiyle olasıdır. Solucanlar, yarım santim boyunda ince, iplikimsi parazitlerdir. Şeritlerin boyu ise iki santimi bulur.

Muhabbet Kuşu Bağırsak Paraziti Nedenleri

Genellikle bozulmuş, kokuşmuş, çürümüş yiyeceklerle beslemenin veya bu parazitleri bulunduran diğer kuş dışkılarının bulaştığı yemlerle yemlemenin sonucunda görülür.

Muhabbet Kuşu Bağırsak Paraziti Tedavisi

Diğer kuşlarla birlikte kafes veya salmada yaşayan parazit bulunduran kuş, zaman geçirilmeden belirlenerek diğerlerinden ayrılır. Yirmi dört saat süreyle suyun dışında hiçbir yiyecek verilmez. Bundan sonra kuşa bir damlalıkla beş altı damla zeytinyağı içirilir.

Böylece bağırsakların parazitlerden tümüyle temizlenmesi sağlanır. Bu arada her gün tazelenen sularına günde 10 damla Sulfamezatin damlatılmasında yarar vardır.

 

 

Bir cevap yazın