Muhabbet Kuşlarında Tüy Dökülmesi

Muhabbet Kuşlarında Tüy Dökülmesi,Daha erken yaşlarda, bir iki aylıkken tanınabilen bir hastalıktır, ölümcül olmamakla birlikte görünüş olarak kuşa çirkin bir biçim verir.

Muhabbet Kuşlarında Tüy Dökülmesi Belirtileri

Bu nedenle yetiştiriciler arasında tutulmazlar. özellikle kuyruk ve kanatlarda çeşitli oranlarda görülebilen tüy eksikliği ile tanınırlar.

Bazı kere son derece küçük oranlarda zor farkedilebilir olaç bu eksiklik, kimi kere kuyruğun önemli bir kısmının ve hattâ tüm kanat tüylerinin yokluğu ile karşımıza çıkabilir. Böyle önemli oranlarda tüy eksikliği bulunan kuşlar uçma yeteneğini yitirirler, tüm yaşamları boyunca yerde dolaşmaya mahkum olurlar.

Muhabbet Kuşlarında Tüy Dökülmesi Nedenleri

Bugüne kadar olan bilgilerimiz hastalığın mikrobik ve bulaşıcı olmadığı yolundadır. Bu durumun ortaya çıkma nedeninin soya çekim olduğu sanılmakta ve bu türler arasındaki çiftleşmelerin yine aynı doğrultuda yavrular vermesi bu kanıyı güçlendirmektedir. Çiftleşmede elverişsiz genlerin karşılaşmasının hastalığa yol açtığı yaygın bir inanç olarak kabul edilmektedir.

Muhabbet Kuşlarında Tüy Dökülmesi Tedavisi

Neden kalıtımsal olunca, doğal olarak bu duruma düşmüş bulunan kuşların iyileştirilmesi söz konusu olamamaktadır. Ancak bu durumun önlenmesi ve böyle tüy eksikliği bulunan yavrular üretilmemesi için alınabilecek bazı önlemler vardır. Bunların başında da French Moult’tan en ufak bir kuşku duyulan kuşların kesinlikle üretime sokulmaması gelmektedir.

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın