Muhabbet Kuşu Ayakta Pullanma,Tedavisi

Muhabbet Kuşu Ayakta Pullanma Belirtileri Adından da anlaşıldığınca, yüzde ve ayaklarda pullanmaların, kabuk kabuk kabarıklıkların, şişmelerin oluşumuyla tanınmaktadır.

Yüzde, özellikle gaga üstünde yer alan ve cinsiyeti belirleyen renkli etli kısımda ve göz çevresinde, ayaklarda ise tüm cilt üzerinde yaygın olarak görülür.

Bu hastalığa genç kuşlardan çok, ileri yaştakilerde rastlanılır.

Muhabbet Kuşu Ayakta Pullanma Nedenleri

Hastalığı nedenleyen bir virüstür. Bununla birlikte kötü yaşam koşullarının, bakımsızlığın, besin yetersizliğinin, kafes bakım ve temizliğinin yeterince yapılmamasının, hastalığın ortaya çıkmasında etkisi büyüktür.

Muhabbet Kuşu Ayakta Pullanma Tedavisi

Kuşların bakımına, dengeli beslemeye, kuş ve kafes temizliğine, sağlıklı kuşların arasına hasta olanlarının konulmamasına özen gösterilecek olursa bu hastalıktan hiçbir zaman şikayetiniz olmayacaktır.

Son derece bulaşıcı olmakla birlikte hastalıkla mücadele de pek o kadar zor değildir.

Hastalıkla karşılaşıldığında hasta olan kuş derhal diğerlerinden ayrılmalı ve bulunduğu kafes, sodalı veya permanganattı suyla iyice temizlenerek güneşte kurumaya bırakılmalıdır.

Bu arada hasta muhabbet kuşuna, pullanma eğer yüzünde ise % 3’lük asitborikli su eriyiği ile kompres yapıldıktan sonra Terramycine, Antidot veya Dettol gibi merhemler sürülerek tedavi sağlanabilir.

Bu işlem hastalığın belirtileri kaybolduktan sonra da bir süre sürdürülmelidir.

Virüs ayaklarda yerleşmişse, kuşun ayakları % 3’lük asitborikli suya batırılarak bir süre bekletilir.

Daha sonra iyice kurulanır ve kükürtlü vazelinle yumuşatılarak dökülen pullar temizlenir.

Bu temizleme işleminden sonra yukarıda anılan merhemlerden biri sürülerek tedaviye devam edilir.

Bir cevap yazın