Hakkında Bilgi

Hakkında Bilgi,Ansiklopedik Bilgi

Kültür-Sanat

Muhteşem Süleyman Sergisi 1987 | Kültür,Sanat |

Muhteşem Süleyman Sergisi 1987 Kanuni ya da Muhteşem Süleyman Sergisi Osmanlı padişahı Kanuni Sultan Süleyman’ı ve dönemini tanıtmak amacıyla çeşitli ülkelerde açılan sergi.

Smithsonian Enstitüsü uzmanı Dr. Esin Atıl tarafından hazırlanan sergi, ilk olarak 25 Ocak 1987’de Washington’da açıldı.

Sergide çoğunluğu Topkapı Sarayı Müzesi’nden olmak üzere türk müzeleri, ABD, Avrupa ve Asya ülkelerindeki koleksiyonlardan derlenen 210 parça yapıt yer aldı.

27 Ocak 1987’de, Washington’da ABD Mimarlar Birliği salonlarında açılan “Osmanlı Mimarisinin Altın Çağı ve Kanuni Sultan Süleyman’ın Başmimarı Sinan” adlı sergi ise, Kanuni döneminin başka bir yönünü tanıtmaktaydı.

Kanuni Sergisi, 13 Haziran 1987’de Chicago Sanat Enstitüsü salonlarında, 4 Ekim 1987’de New York Metropolitan Sanat Müzesi’nde düzenlendi.

17 Şubat 1988’de İngiltere’de Londra British Museum’da açılan Kanuni Sergisi ile birlikte Mimar Sinan Sergisi de İngiltere’ye getirildi.

Haziran 1988’de Federal Almanya ve Japonya’da düzenlenen sergi, Haziran 1989’da Türkiye’ye döndü.

13 Şubat 1990’da sergi, Fransa’da Paris’te, Grand Palais salonlarında açıldı. “Muhteşem Süleyman ve Devri” adlı toplantı,  Fransa Dışişleri Bakanlığı,|Paris Türk Büyükelçiliği ve Louvre Müzesi’nin girişimleriyle gerçekleştirildi.

7-11 Mart tarihleri arasmda, Grand Palais’de yapılan kolokyuma, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu çeşitli ülkelerden 80 bilim adamı katıldı.

Bir yanıt yazın