Hakkında Bilgi

Hakkında Bilgi,Ansiklopedik Bilgi

Tarih

Mukden Muharebesi | Tarih Bilgileri |

Mukden Muharebesi,(20 şubat – 11 mart 1905), Rus-Japon savaşının en önemli meydan muharebesi.

20 Şubat 1905’te, Kuropatkin’in tuttuğu rus cephesi, Mukden demiryolunun her iki tarafında 80 km’lik bir genişlikteydi ve şehrin güneyinde 10 km’lik bir köprübaşı meydana getiriyordu.

Mukden Savaşı

Üç sıra siperden kurulu bir hat da aralarındaki 19 redut ile 5 direneği birbirine bağlıyordu.

Günde 3 ilâ 10 trenlik nakliyata imkân veren Sibiryaötesi demiryolu sayesinde takviye edilmiş olan rus birlikleri 3 orduya bölünmüştü: batıda, 4 kolordulu II. Ordu (Kaulbars); ortada, 3 kolordulu III. Ordu (Bilderling); doğuda, 4 kolordulu ve Rennenkampf kumandasındaki süvari alayını kapsayan I. Ordu (Lineviç).

Japon kumandanı Oyama da, Mukden önünde, 65 km’lik bir cephe üstüne yayılmış bulunan japon kuvvetlerine kumanda ediyordu.

Port-Arthur’dan gelen Nogi ordusu tarafından desteklenen Oyama, Kuroki emrindeki orduya 3 tümen gönderdi, böylece sağ kanadının takviye edildiği zannını verdi, fakat 3 martta rus sağ kanadını (Kaulbars) kuşatmak üzere Nogi’yı kendi sol gerisine kaydırarak savaşı başlattı, iki düşman taraf birbirlerini yandan kuşatmak ve yaklaşık olarak 10 km uzaklıktaki demiryoluna hâkim olmak amacıyla birbiri ardından saldırılara geçtiler, istihbarat yokluğu yüzünden Kuropatkin 8 martta geri çekilmeye karar verdi.

Ordusu yenilmiş, fakat bozguna uğramamıştı; bu ordu 30 000’i esir olmak üzere 90 000 kişi kaybetti; 100 km daha kuzeydeki bir savunma mevziine yerleşti.

40 000 Kişi kaybeden Japonlar da onları kovalayacak durumda değildi.

Mukden Muharebesi

Mukden Muharebesi

Mukden Muharebesi

Mukden Muharebesi

Bir yanıt yazın