Münci Kalayoğlu Kimdir,Hayatı

Münci Kalayoğlu Kimdir Türk cerrah (Ankara 1940).

Münci Kalayoğlu’nun Hayatı

Ankara Atatürk Lisesi’ni ve Ankara Tıp Fakültesi’ni bitirdi. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde genel cerrahi uzmanlığı eğitimi yaptı (1967).

Münci KalayoğluDaha sonra çocuk cerrahisi eğitimi için ABD’ye giderek, New York ve Pittsburgh’da çalıştı.

Geri döndükten sonra 10 yıl Türkiye’de Hacettepe Üniversitesi’nde görev yaptı; aynı  üniversitede doçent ve profesör oldu.

Hacettepe Üniversitesi’nde köpekler üstünde deneysel karaciğer aktarımı çalışmaları yaparken, ABD’ye, karaciğer aktarımını ilk başlatan Prof. Thomas Starzl’ın yanına giderek iki yıl eğitim gördü.

1983’te ABD Wisconsin Üniversitesi’nde çalışmaya başlayıp, 300’den çok karaciğer aktarımı gerçekleştirdi. “Transplantasyon için karaciğerin uzun süreli muhafaza edilmesi” konulu çalışması ile 1989 Sedat Simavi Vakfı Sağlık Bilimleri Ödülü’nü, “organ, özellikle karaciğer transplantasyonu cerrahi tekniği” ile ilgili çalışmaları nedeniyle de 1993 TÜBİTAK Bilim Ödülü’nü aldı.

Ayrıca yurtdışında çeşitti ödüller kazandı: Wisconsin Eyalet Vahşi Şeref Ödülü, Japon Cerrahlar Derneği Şeref Ödülü, Brezilya Transplantasyon Cerrahtan Şeref Ödülü.

Bir cevap yazın