Hakkında Bilgi

Hakkında Bilgi,Ansiklopedik Bilgi

Biyografi

Muzaffer Aksoy Kimdir,Hayatı | Biyografi |

Dr Muzaffer Aksoy, Muzaffer Aksoy Biyografi, Muzaffer Aksoy’un Hayatı,Muzaffer Aksoy Kimdir Türk hekimi.1934 yılında İstanbul Erkek Lisesi’ni, 1940 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirdi.

Muzaffer Aksoy Hayatı

Muzaffer AksoyŞişli Çocuk ve Vakıf Gureba hastanelerinde iç hastalıkları uzmanlığı yaptı.

Uzman statüsü kazandığı 1947 yılından 1957’ye kadar Mersin Devlet Hastanesi’nde çalıştı.

1952’de hematolojide uzmanlık için ABD’ye giderek Boston’da ‘Blood’ dergisinin kurucusu ve başyazarı William Dameshek’in klinik ve laboratuvarında kan alanında çalışmalar yaptı.

‘Antifetal serum üretimi’ üzerine yaptığı çalışmalar sonucunda yazdığı makalesi, 1955’te İsviçre’de bir bilim dergisinde yayımlandığında uluslararası tıp topluluğunda büyük yankı yarattı.

Aksoy’un ayakkabıcılar üzerindeki istatistiki çalışmaları sonucunda benzen’in lösemiye yol açtığı gerçeği ortaya çıktı.

1961’de doçent, 1966’da profesör oldu.

Çalışma arkadaşlarıyla birlikte, anemili (kansız) bir genç üzerinde yaptıkları araştırmalar sonunda, durağan olmayan yeni bir hemoglobin türü buldu (1972) ve buna «Hemoglobin İstanbul» adını verdi.

Yaptığı sürekli araştırmalar ve yazdığı eserlerle tıp biliminin gelişmesine önemli katkılarda bulundu.

Aksoy, benzen’in sağlık üzerindeki zararlı etkileri hakkıdaki kitabıyla 1982 Sedat Simavi Tıp Bilimi ödülü’nü kazandı.

Son eserleri: Hematoloji , Eristrosit Hastalıkları, Anemiler ve Polisitemiler (1975),Benzen.Sağlığa Etkileri ve önleme Yolları (1980).

Meslek hastalıkları tıbbının kurucusu sayılan İtalyan hekim Dr. B. Ramazinil Ödülü’nü Prof. Dr.E.C.Vigliani ile paylaştı (1984).
1985’te emekliye ayrıldı. Tabipler Odası tarafından adına “Prof. Dr. Muzaffer Ak-oy Meslek Hastalıkları ve İşçi Sağlığı Ödülü” adıyla bir ödül kondu. Kültür Bakanlığı 1990 Bilgi Çağı ödülü’nü aldı.

Bir yanıt yazın