Hakkında Bilgi

Hakkında Bilgi,Ansiklopedik Bilgi

Biyografi

Ömer Kavur Kimdir,Hayatı | Yönetmen Biyografileri |

Ömer Kavur Kimdir Türk sinema yönetmeni ve yapımcısı (Ankara 1944).

Ömer Kavur Hayatı

Fransa’da Bağımsız Sinema Konservatuvarı’nda sinema sosyolojisi ve sinema öğrenimi gördü; bir süre ünlü yönetmenlere asistanlık yaptı.

1971’de Türkiye’ye döndükten sonra önceleri kısa metrajlı belgesel filmler çekti, ilk konulu ve uzun metrajlı filmi 1974’te Refik Halit Karay’ın bir öyküsünden uyarladığı Yatık Emine oldu.

1979’da yönettiği Yusuf ile Kenan, Uluslararası Milano Film Festivali’nde büyük ödül aldı (1980).

1981 de, Füruzan’ın bir öyküsünden perdeye aktardığı Ah Güzel İstanbul, 18. Antalya Altın Portakal Film Şenliği’nde en iyi ikinci film ve Ankara Sanatevi’nin düzenlediği yarışmada en iyi yerli film seçildi.

Selim ileri nin senaryosunu yazdığı Kırık Bir Aşk Hikâyesi (1982) ile 19. Antalya Film Şenliği’nde en iyi yönetmen ödülünü kazandı.

Aynı yıl Selim lleri’nin senaryosunu yazdığı Göl adlı filmi çekti.

Senaryosunu Barış Pirhasan’la birlikte hazırladığı Amansız Yol (1985), 1986 Uluslararası İstanbul Sinema Günleri’nde en iyi üç film arasına girdi.

1986’da Yusuf Atılgan’ın romanından uyarladığı Anayurt Oteli, 1987 İstanbul Sinema Günleri’nde ve 1987 Nantes Üç Kıta Film Şenliği’nde (Fransa) en iyi film ödülünü, 44. Venedik Film Şenliği’nde Uluslararası Sinema Eleştirmenleri Federasyonu Ödülü’nü.

Valencia Film Şenliği’nde üçüncülük ödülünü kazandı.

Gece Yolculuğu (1988) adlı filmi 25. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde en iyi film ve en iyi yönetmen ödüllerini aldı.

1991’de yönettiği Gizli Yüz, 1991 Antalya Film Şenliği’nde en iyi film.

1992 İstanbul Uluslararası Film Festivali’nde Nejat Eczacıbaşı Vakfı tarafından verilen “yılın en iyi türk filmi” ödüllerini kazandı.

Ayrıca, Kültür Bakanlığı Sinema ödülü verildi (1992); sinema eleştirmenleri tarafından “yılın en iyi üç yerli filminden biri” (Ömer Kavur da “en iyi yönetmen”) seçildi.

Bir yanıt yazın