Organik tarım Nedir ?

Organik Tarım Nedir ?

Organik tarım, doğal dengeyi koruyarak hava ve su gibi yaşamsal kaynakların ve doğal hayatın korunmasını amaçlayan bir üretim yöntemidir. Bu yöntemde kimyasal girdi kullanılmadan, üretimden tüketime kadar her aşaması kontrollü ve sertifikalı tarımsal üretim biçimidir.

Organik Tarim K
Organik Tarım

Organik tarımın avantajları arasında ise; toprağın verimliliğinin artması, toprağın yapısının korunması, su kaynaklarının korunması, biyo çeşitliliğin artması, gıda güvenliğinin sağlanması ve insan sağlığına zararlı kimyasalların tüketiminin azaltılması yer alır.

Organik Tarımın Faydaları

Organik tarım uygulamaları, toprağın, su kaynaklarının ve doğal yaşam alanlarının korunmasına yardımcı olur.

Tüketilen gıdaların daha besleyici olmasıdır.

Organik gıdalar, kimyasal gübreler veya sentetik ilaçlar kullanılmadığından daha fazla besin içerir.

Organik tarım ile pestisit ve enerji bakımından tasarruf yapılmaktadır.

Organik tarım yöntemi, doğal kaynakların daha etkili bir şekilde kullanılmasını sağlar ve böylece gıda üretiminde daha sürdürülebilir bir yaklaşım sunar.

Türkiye’de Organik Tarım

Türkiye’de organik tarımın gelişimi oldukça hızlıdır. Organik tarım Türkiye’de 1985 yılında sadece ihracata yönelik talepler doğrultusunda 8 ürün çeşidi ile başlamıştır. 2002 yılında; 150 ürün çeşidinde, 12.428 üretici ile 89.827 hektarda (doğal toplama alanları dahil), 310.125 ton olarak gerçekleşen organik üretim miktarı, 2020 yılında; 235 ürün çeşidinde, 52.590 üretici ile 382.665 hektar alanda (doğal toplama alanları dâhil), 1.631.943 ton’a ulaşmıştır. 2021 yılında ise; 267 ürün çeşidinde, 48.244 üretici ile 351.919 hektar alanda (doğal toplama alanları dâhil), 1.590.086 ton’dur.

Organik tarımın faydaları arasında daha sağlıklı ve besleyici gıdaların yanı sıra çevre dostu bir tarım yöntemi de yer alır. Organik tarım yöntemi, kimyasal gübreler ve pestisitler kullanmadığından toprağın verimliliğini arttırır ve toprağın yapısını korur. Ayrıca su kaynaklarının korunmasına yardımcı olur ve biyo çeşitliliği arttırır.

Organik tarım yöntemi nasıl uygulanır?
Organik tarım yöntemi, kimyasal gübreler ve pestisitler kullanmadığından toprağın verimliliğini arttırır ve toprağın yapısını korur. Organik tarım yöntemi ile üretilen ürünlerin daha sağlıklı ve besleyici olduğu bilinmektedir. Organik tarım yöntemi uygulanırken yeşil gübreleme, kompostlama, doğal haşere kontrolü ve toprak koruma teknikleri kullanılır. Her bitki için özel tohum kullanılır ve hormon takviyesi yapılmadığı için tüm meyve ve sebzeler zamanında yetişir.

Organik Tarım ve Sürdürülebilir Tarım

Sürdürülebilir tarım, gelecek nesillerin ihtiyaçlarını karşılamak için doğal kaynakları koruyan ve sürdürülebilir kriterlerle üretilen tarım uygulamalarına denir. Sürdürülebilir tarım, doğal kaynakların korunmasına ve çevrenin korunmasına yardımcı olur. Bu yöntemde kimyasal gübreler ve pestisitler kullanılmaz. Bunun yerine, doğal gübreler ve doğal haşere kontrolü teknikleri kullanılır. Sürdürülebilir tarım yöntemi ile üretilen ürünler daha sağlıklı ve besleyicidir. Ayrıca, sürdürülebilir tarım yöntemi ile üretilen ürünlerin daha uzun raf ömrü vardır12. Sürdürülebilir tarımın önemi giderek artmaktadır. Çünkü sürdürülebilir tarım yöntemi ile üretilen ürünler daha sağlıklı ve besleyicidir. Ayrıca, sürdürülebilir tarım yöntemi ile üretilen ürünlerin daha uzun raf ömrü vardır. Bu nedenle, sürdürülebilir tarım yöntemi gelecekte daha da yaygınlaşacaktır.

 

Organik Tarım Ürünleri