Hakkında Bilgi

Hakkında Bilgi,Ansiklopedik Bilgi

Biyografi

Osman Bölükbaşı Kimdir,Hayatı | Biyografi |

Osman Bölükbaşı Kimdir, Türk siyaset adamı (Kırşehir, Mucur 1913).

Fransa’da Nancy Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik bölümünü bitirdi (1937).

Kandilli rasathanesine asistan oldu (1938).

Haydarpaşa lisesinde matematik Osman Bölükbaşıöğretmenliği yaptı (1940).

1946’da Demokrat parti saflarında siyasete girdi ve parti genel müfettişi oldu.

Partiden istifa etti (1947), mareşal Fevzi Çakmak ile birlikte Millet partisini kurdu (1948). Kırşehir’den milletvekili seçildi (1950).

Millet partisi 1953’te geçici ve 1954’te devamlı olarak kapatılınca Cumhuriyetçi Millet partisini kurdu (1954), aynı yıl Köylü partisiyle birleşerek Cumhuriyetçi Köylü Millet partisi adını alan bu siyasî kuruluşun genel başkanlığında kaldı (1962’ye kadar).

Aynı yıl bir anlaşmazlık sonucu C.K.M.P.’den ayrılarak yeniden Millet partisini kurdu (1962).

27 Mayıs Darbesi’nden sonra Kurucu Meclis Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi Temsilciliği (6 Ocak 1961-15 Ekim 1961), 1961 Genel Seçimleri’nden sonra uzlaşmaz bir tutum takınarak koalisyon hükümetine katılmayı reddetti.

Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi Haziran 1962’de, İsmet İnönü’nün kurduğu II. koalisyona katılınca, 28 milletvekiliyle birlikte partiden ayrılarak ikinci kez Millet Partisi’ni kurdu.

Bölükbaşı bu partinin genel başkanlığına getirildi.

Millet Partisi, Şubat 1965’te Suat Hayri Ürgüplü başkanlığındaki koalisyon hükümetine katıldı ancak Bölükbaşı, kabinede görev almadığı gibi hükümete açık eleştiriler de yöneltti.

Bölükbaşı ve arkadaşlarının kurduğu Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi, 1969 yılında Milliyetçi Hareket Partisi adını aldı.

Bölükbaşı, 1972’de Millet Partisi genel başkanlığından ayrıldı.

Siyaseti bırakmasının sebebi parti içerisindeki ayrılıklar ve son olarak aktif siyaset arkadaşı olan Hasan Koçdemir’e parti içerisinde yapılan haksızlıklar oldu.

İçeride geçen bir olay yüzünden önce Osman Bölükbaşı daha sonra Hasan Koçdemir partiyi bırakmışlardır. Yerine eski Genelkurmay Başkanı Cemal Tural geçti.

9 Eylül 1973’te de, 1961’den itibaren Ankara’dan seçildiği milletvekilliğinden istifa ederek aktif siyasetten çekildi.

Renkli kişiliği, dürüstlüğü ve açıksözlülüğü, hitabet gücü, nüktedanlığı, hazırcevaplılığı, enerjik yapısı, heyecanlı mizacı ile halkın sevgisini kazandı.

Anadolu Fırtınası şeklinde anıldı.

Konuşkan insanlar için Bölükbaşı çene deyimi ona atfen yerleşti.

Konuştuğu meydanlar hep dolu oldu ama konuşmalarını dinlemeye gelenler oylarını her zaman ona vermediler. 6 Şubat 2002’de Ankara’da vefat etti.

Bir yanıt yazın