Ötelerin Çocuğu – Halikarnas Balıkçısı,Konusu

Ötelerin Çocuğu – Halikarnas Balıkçısı, Halikarnas Balıkçısı’nın romanı (1955). Bodrumlu denizcilerin, köylülerin XX. yy. başındaki yaşayışını konu edinir.

Ötelerin Çocuğu – Halikarnas Balıkçısı – Konusu

Ötelerin Çocuğu
Halikarnas Balıkçısı’nın romanı (1955). Bodrumlu denizcilerin, köylülerin XX. yy. başındaki yaşayışını konu edinir.

Kahramanlarından Çatalkayalı Elif, köy ağası Hacı Resul’ün baskı ve tehditlerine karşı kendisini güçlükle korur. Köye bir kaza dolayısıyla gelen Reşadiye nahiye müdürü Şefik Ulvi Bey, Elif’i baştan çıkarır Elif, Şefik Ulvi’den olan kızını, Değirmenci Adem Dayı ve karısı Nefise Kadın’ın yanında büyütür.

Hacı Resul, kendisine karşı koymuş olan, Eliften öç almak için yaşadığı değirmeni basar; çatışma sırasında Elif, değirmenci Âdem Dayı ile birlikte ölür. Elif’in yaralanan çocuğu öksüz kalır. Aynı gün Bosnasaray’da Avusturya-Macaristan veliahtı da karısıyle birlikte öldürülmüştür.

Bu olaydan sonra Birinci Dünya savaşı patlayacak; kötülüklerin,Haksızlıkların giderilmesi için insanlığın ateşle, kanla terbiyesi gerekecektir. Koman, tabiat temasına, deniz tasvirlerine geniş yer verir, «ötelerin çocuğu» diye adlandırılan temiz yürekli, dürüst insanlann hayat hikâyelerini hareketli bir üslûpla canlandırır.

Bir cevap yazın