Hakkında Bilgi

Hakkında Bilgi,Ansiklopedik Bilgi

Bilim

Paslanmaz Çelik,İçindeki Elementler,Çeşitleri

Paslanmaz çelik nedir,Paslanmaz çelik nedir nerelerde kullanılır,Paslanmaz Çelik Nedir,özel çelikler incelendiğinde, bileşime bazı elementler, özellikle krom katmakla çeliklerin aşınmaya karşı direncini arttırabildiği anlaşıldı.

Paslanmaz Çelik İçindeki Elementler

Çelik üretim şeması
Çelik üretim şeması

Buna paralel olarak da, Fransa’da L. Guillet, A. Portevin; Almanya’da Strauss, Maurer. Monnartz; İngiltere’de Brearley ve Giesen’in çalışmalarıyla bu ülkelerde paslanmaz çelik sanayii gelişti.

Paslanmaz çeliklerin katılma elementleri, yüzde 10’dan fazla oranda krom ve nikeldir. Molibden ve bakır da aşınmaya karşı direnci arttırır.

Paslanmaz Çelik Çeşitleri

Paslanmaz çelikler, yapılarına göre üç gruba ayrılır (L. Guillet):

a) Martensitli çelikler

Yüzde 0,4 karbon ve yüzde 12 ile 16 oranında kromlu olan bu çelikler aşınmaya karşı gösterdikleri direnç ve mekanik özellikleri yüzünden bıçak ve gıda aletleri yapımında kullanılır (yüzde 13 kromlu Stainless tipi çelik).

b) Ferritli çelikler

Yüzde 0,3’ten az karbon ve yüzde 16 ile 30 oranında kromlu olan bu çelikler, bazı asitlerin, özellikle nitrik ve asetik asitlerin aşındırıcı etkisine karşı dayanıklı oldukları İçin gıda sanayiinde ve fazla sertlik gerektirmeyen mutfak ve sofra takımları yapımında kullanılır.

c) Ostenitli çelikler

krom nikelli bu çeliklerin bileşimindeki maddelerin oranı şöyledır: yüzde 0,10’dan az karbon, yüzde 12 ile 25 arasında krom, yüzde 8 ile 20 oranında nikel (molibdenle birlikte).

Bu çelik türünün yüzde 18 krom ve yüzde 8 nikelli olanına «18-8 çeliği» denir.

Ostenitli çelikler, çeşitli ortamların aşındırıcı etkilerine karşı gösterdikleri direncin yanı sıra önemli mekanik özellikleri yüzünden, çok değişik biçimlerde (saç, kalıp, boru, çubuk) kimya, gıda, aeronotik sanayiinde ve inşaatta, süslemede v.b. kullanılır.

Bu çeliklerden bazıları, soğukta çalışarak işleneceği zaman (haddeleme, tel çekme) özel itina ister.

Ayrıca soğukta dövme işlemi sırasında ostenitin. martensitli bir yapı göstererek sertleşmesi sebebiyle bu işlem de itina gerektirir.

Bir yanıt yazın