Hakkında Bilgi

Hakkında Bilgi,Ansiklopedik Bilgi

Biyografi

Paul Hindemith Kimdir,Hayatı | Müzisyen Biyografileri |

Paul Hindemith Kimdir Alman bestecisi, viyolacısı, orkestra şefi ve alman müziği nazariyecisi (Hanau, Hessen 1895-Frankfurt -am-Main 1963).

Paul Hindemith Hayatı

Paul Hindemith
Paul Hindemith,Alman bestecisi, viyolacısı, orkestra şefi ve alman müziği nazariyecisi (Hanau, Hessen 1895-Frankfurt -am-Main 1963)

Frankfurt konservatuvarında A. Mendelssohn ve B. Sekles’in derslerini takip etti, aynı şehrin Opera orkestrasına yönetici seçildi (1915-1923), viyolonselci olan kardeşi rudolf ile (Hanau 1900) Amar dörtlüsüne katılarak viyola çaldı.

İlk eserleri Baden-Baden ve Donaueschingen festivallerinde başarı sağladı, bu başarı ona milletlerarası turnelerin yolunu açtı.

1927’de Berlin Millî Yüksek okulunda öğretmenlik yaptı.

Gelişen olayların zoruyla Almanya’dan çıkarak önce Valais’de, sonra Ankara’da kaldı, daha sonra Amerika’ya yerleşti, dersler verdi.

Avrupa’ya dönünce Zürich üniversitesinde Bestecilik kürsüsü profesörü oldu.

Lirik eserleri şunlardır:

Mörder (öldürücü) [1921]

Hoffnung der Frauen (Kadınların Umudu) [1921]

Azize Susarına (1922)

Cardillac (1926 ve 1952)

Hin und Zurück (Gidiş ve Dönüş) [1927]

Neues vom Tage (Günlük Yenilikler) [1929]

7 tabloluk Ressam Mathis (1934)

Der Dâmon (Şeytan) [pandomima, 1924]

Nobilissima Visione (Asilce Bir Görüş) [bale, 1938]

Lirik eserlerden başka Das Unaufhörliche (Süreklilik) [1931] adlı oratoryo (1931) ve kimini Rilke’nin şiirleri üzerine bestelediği birçok lied, soprano ve piyano için Meryem’in Hayatı adlı bir eser besteledi.

Çalgılar için yazdığı parçaların sayısı oldukça kabarıktır: piyano parçaları; viyolonsel ve piyano için altı sonat, yalnız alto veya alto ile çeşitli çalgılar için altı sonat; yaylı çalgılar için altı dörtlü; iki yaylı çalgı üçlüsü; bir Orkestra İçin Konser (1925); Birinci Senfoni; Yaylı ve Nefesli Çalgılar İçin Konser Müziği, Filarmonik konser (1932); konçertolar; senfoni Die Harmonie der Welt (Dünyanın Uyumu) [1951].

Anlatımcılığa, izlenimciliğe ve romantizme karşı çıkan besteci, geleneksel armoni kurallarından kurtularak, geniş bir ses mimarîsi yarattı.

Hindemith’in müziği duygudan çok zekâya yönelir, öz güzelliğinden çok bir. biçim güzelliği ortaya koyar.

Estetik görüşü, Hanslick’in katıksız müzik teorilerine bağlıdır.

Son dönemde bestelediği eserler şunlardır: Das Lange Weihnacht Smahl (Noel Ziyafeti); Mainzer Umzug (Mainz’liler Alayı) [1962] adlı bir kantat ve dört sesli bir Missa (1963).

Paul Hindemith

Paul Hindemith

Paul Hindemith

Bir yanıt yazın