Ralph Bunche | Biyografi |

Ralph Bunche Amerikalı zenci sosyolog . (Detroit 1904-NewYork 1971) Kaliforniya, Harvard ve Cap üniversitelerinde öğrenim yaptıktan sonra.

Avrupa, Afrika ve Asya’da araştırma gezilerine çıktı ve Ralph BuncheAmerika’da başarılı bir üniversite öğretim üyesi oldu.

İkinci Dünya savaşı sırasında, memleketinin Savaş ve Dışişleri bakanlıklarında önemli görevlerde bulundu ve Birleşmiş milletlerin himayesinde yapılan birçok milletlerarası konferansa katıldı.

Bu sıfatla, 1948 yılında vesayet komisyonu genel yöneticisi oldu.

Aynı yıl, Birleşmiş milletler genel sekreteri tarafından, Filistin’de arabuluculuk etmek üzere, öldürülen kont Bernadotte’un yerine seçildi.

Amerika’ya dönüşünde, hayatını adadığı barış ve milletlerarası yakınlaşma konusunda daha iyi çalışabilmek için, verilen önemli İdari görevleri almak istemedi.

Nobel Barış ödülünü kazanan (1950) ilk zencidir.

Harvard üniversitesinde profesörlük yaptıktan sonra, 19 ağustos 1954 yılında Birleşmiş milletler sekreter yardımcılığına atandı ve 1958’de özel siyasi sorunlar sekreter yardımcısı oldu.

Amerika Birleşik devletlerinde ırk ayrımına karşıdır.

B.M. genel sekreteri tarafından sık sık, dünyanın gerginlik bulunan bütün noktalarına, özellikle Afrika’ya (Kongo) gönderildi.

Ama ılımlılığı hem en uzlaşmaz amerika zencilerinin hem de sosyalist ülkelerin hücumlarına uğradı; yeni sömürgeciliği kolaylaştırmakla suçlandı.

Amerika’nın aşırı sağcı çevreleri ise, başarı elde edememekle beraber, onu amerikan aleyhtarı faaliyetler üzerinde soruşturma yapan bir komisyonun önüne çıkardılar.

Bir cevap yazın