Römorkör Nedir,Açık deniz römorkörü

,

Römorkör Nedir,Römorkör (fr. remorqueur). Denize. Başka taşıtları yedeğine alıp çekmek üzere özel olarak yapılmış gemi.

Açık deniz römorkörü

Liman römorkörlerinden daha güçlü olan ve milletlerarası römorkaj işlerinde kullanılacağı için çok daha uzun mesafeler alabilecek şekilde yapılan römorkör.

Liman römorkörü

Bir geminin bir liman içinde yer değiştirmesini (limana giriş, yanaşma, limandan çıkış) sağlamak amacıyla kullanılan römorkör.

Yardım römorkörü

Tehlikeli durumda bulunan gemilere yardım etmek için özel olarak yapılan ve bazı özel aletlerle donatılan açık deniz römorkörü.

Denizcilik

Römorkör’ün, diğer gemilerden farklı bazı yapı özellikleri vardır.

Çektiği gemiye paralel durumdayken çekiş basıncı römorkörü alabora edebileceği için, genişliği boyundan daha fazla tutulur.

Geminin ağırlık merkezine mümkün olduğu kadar yakın bir yerde, bosalı bir yedek kancası vardır; çekilecek gemi yedek halatla bu kancaya bağlanır ve gerektiği zaman bu kanca yedek halatım süratle bando eder.

Bu kanca, alabora kuvvetlerinin etkisini bir parça azaltmak için, römorkörün gerisinde bulunan ve bordadan bordaya uzanan eğimli bir putrel üzerinde yatay olarak kayar.

Ayrıca, römorkaj sırasında pervaneler normal seyirden daha yavaş döneceği için, pervane boyutları ve hatvesi buna göre seçilir.

Her römorkör, seyir fenerlerine ek olarak, pruva (baş) direğindeki fenerin üzerine beyaz bir fener daha çeker.

Bundan başka, yedekte çekilen geminin kendi dümen suyunda seyredebilmesi için, pupasında beyaz ışıklı küçük bir fener taşıyabilir.

Bir cevap yazın