Rudolf von Habsburg,Biyografisi

Rudolf von Habsburg (Limburg 1218-Speyer 1291).

Rudolf von Habsburg Biyografisi

Romalıların kralı (1273 -1291). Babasından miras yoluyla Yukan Alsace landgraflığını ve Alman İsviçresi’nde birçok mülk elde etti (1239).

Gertrude Yon Hohenberg ile evlenerek (1245), amcası Hartmann von Kyburg’dan kalan mirasla (1264), Friedrich II ve Konrad V davalarına sadakatle hizmet etti, bunlar tarafından cömertçe mükafatlandırılarak servetini arttırdı.

Papa Gregorius X’a güvenerek, Rudolf’un gücünden de, soyluluğundan da çekinmeyen alman prensleri, imparatorluk topraklarını izinsiz elden çıkarmayacağına yemin ettirdikten sonra Rudolf’u imparator seçtiler; Rudolf’un Aachen’da taç giymesiyle (24 ekim) Büyük Fetret devri son buldu.

Rudolf I, Hohenstaufen’ların maceralı İtalya siyasetini terk etti ve Sicilya’daki haklarından da vaz geçerek kendisini tamamıyla Almanya’ya verdi.

Çok dindar olan kral, Vatikan ile iyi ilişkiler kurdu, Romagna üstündeki bütün imparatorluk haklarını Nicolaus IV’e bıraktı, fakat, söz verdiği halde haçlı seferine katılmadığı gibi Roma’ya giderek papanın elinden taç giymeye de yanaşmadı.

Paraca sıkıntıya düştüğü için, birçok alman fief’ini (Avusturya, Styria, 1254) gasbeden, miras yoluyla Carinthia ve Camiola’yı alan (1269) ve kendisinin imparator seçilmesine karşı çıkan Bohemya kralı Ottokar II Premysl’e saldırarak topraklarına elkoydu.

Prenslerin desteğiyle (Nürnberg diyeti, 1274) Ottokar n’nin seçicilik hakkını Bavyera’ya devretti (1275), Babenberg’lerin mirasını elinden aldı ve onu Bohemya’yı imparatorluğun fief’i haline getirmeğe zorladı (1276).

Ottokar II ayaklandı, fakat Marchfeld bölgesindeki DUmkrut’ta yenildi ve öldürüldü.

Bu parlak zafer Rudolf’a beş yıl boyunca Moravya yönetimini sağladı.

Gene bu zaferle Rudolf I, Ottokar’ın mirasçısını Avusturya, Styria ve Camiola’dan kovdu, buraları oğulları Albrecht I ile Rudolf II’ye verdi; ayrıca Carinthia’yı da müttefiki Tirol kontu Meinhard’a bıraktı (1282).

Kazandığı itibardan yararlanarak Almanya’daki yağmam baronlarla savaştı, Bourgogne kontu Ott

o’ya metbuluğunu kabul ettirdi (1288), haksız vergiler alan senyörlerin topraklarına elkoyarak maliyeyi düzene soktu.

Fakat bu siyaset prenslerin hoşuna gitmedi, bu yüzden oğlu Albrecht’i «Romalılar kralı» seçmediler (1291).

Bundan sonra Rudolf, imparatorluk otoritesini yeniden kurmayı başaramadı, fakat Habsburglar iktidarının da temelini atmış oldu.

Bir cevap yazın