Şah Damarı Nedir,Özellikleri

Şah Damarı Nedir,Sağ ana şahdaman kol-baş atardamarının göğüsten çıktığı yerden doğar.

Sol ana şahdamarı doğrudan doğruya aort kemerinden çıkar.

Her iki ana şahdaman hemen hemen dikine olarak tiroit kıkırdağının üst kenarına kadar ilerler.

Şah Damarının Özellikleri

Bu yol boyunca iç boyun toplardamarı ve akciğer mide siniri ile beraber gider; tümünü sternokleidomastoyit örter. Ana şahdamarı hiç bir yan dal vermez. îki uç damara ayrılır: iç ve dış şahdamarı.

Dış şah damarı’nin yan dalları (üst tiroit, dil, yüz, yükselen yutak, artkafa, kulakardı atardamarları) ve uç dalları (yüzeysel şakak, üstçene atardamarları) ile yüzün büyük bir kısmını kanla besler, iç şah damarı önce ana şah damarının yolu boyunca ilerler, sonra şahdamarı kanalından geçerek kafatasına girer, kovuk sinüs içinde yoluna devam eder ve dört uç dala ayrılır: ön beyin atardamarı, birleştirici arka atardamar, ön damartabaka atardamarı ve orta beyin atardamarı.

İç şahdamarının önemli yan dalı bir tanedir: göz atardamarı. Bu şekilde iç şahdaman tümbeyin atardamarlarının büyük kısmını rahatça besler.

Şahdamarlarında çok ağır sonuçlar verebilecek yaralar ve öteki atardamarlarda görülen atardamar ve atar toplardamar anevrizmaları meydana gelebilir.

Şahdamarı yaralanmaları, dış şahdamarınkiler hariç, çok tehlikelidir. Kanamadan başka ağır sinirsel bozuklukları önlemek için damar, kan akımını sağlayacak şekilde dikilmelidir.

Bir cevap yazın