Sahur Nedir,Sahur Ne Demek

Sahur Nedir,Sahur Ne Demek,Sahur (ar. suhür’dan sahur).

Esk. Ramazanda oruç tutanların gün doğmadan önce belirli saatte yedikleri yemek: — Gece Rabia ile beraber sahur yiyoruz, niyet ediyoruz (H. E. Adıvar).

Sahura kalkmak, oruç tutan bir kimsenin gün doğmadan önce yemek yemek üzere yataktan kalkmasını belirtir.

Sahura kalkmak ayrı bir zevk, öğleye kadar uyumak ve gündüzün, biraz da yapma olan mahmurlukla dolaşmak ayrı bir zevkti (Sabahattin Ali).

Sahur Nedir

Ramazan ayında oruca giren müslümanların, sabah ezanıyla akşam ezanı arasında hiç bir şey yememeleri, içmemeleri gerekir.

Orucun birinci yemeği iftar, ikinci yemeği sahur’dur.

Oruç tutanlar, iftardan ve yatsı namazını kıldıktan sonra bazen sahura kadar uyur, bazen de bekler, sahur yemeği yendikten sonra yatarlar.

Sahur, ezanı saate göre düzenlendiği için, her ülkenin saat durumuna göre değişir.

Güneşin erken doğduğu yerlerde sahur erken, geç doğduğu yerlerde geç olur.

Eskiden ramazan ayında, oraca girenleri sahura kaldırmak için mahallelerde bekçiler dolaşır, davul döğer, uyanamayanları uyandırmak için kapının zilini, tokmağını çalar, eğlenceli, nükteli maniler söylerdi.

Bu maniler ramazanın on beşine kadar, ramazanı karşılayıcı, onu övücü; on beşinden sonra, özellike son sahurda uğurlayıcı, gelecek yıl tekrar gelmesi için davet edici nitelikte olurdu.

Ramazan ayının on beşi olunca davulcu mani söyleyerek bahşiş isterdi.

Bu gibi manilere genellikle ramazan manileri denirdi.

Bazı yerlerde, özellikle askeri birliklerin bulunduğu bölgelerde, halkın sahura kalkması için top atılırdı.

Eskiden Şehzadebaşı’nda sahura kadar kahvelerde oyunlar düzenlenir, nargileler çekilir, eğlenceli konuşmalar yapılır, Direklerarası’nda tiyatrolar, meddahlar, kanto ve karagöz takımları «icrayı sanat» ederdi.

Ayasofya, Süleymaniye, Fatih camileri çevrelerindeki kahvehanelerde ise bazı akşamlar sahura kadar dini konuşmaların yapıldığı toplantılar düzenlenirdi.

Bir cevap yazın