Hakkında Bilgi

Hakkında Bilgi,Ansiklopedik Bilgi

Genel

Sala Nedir,Ne Demek | Ansiklopedik Bilgi |

Sala nedir anlamı,Sala nedir çeşitleri,Sala nedir ne anlama gelir,Sala nedir nasıl yapılır,Sala Nedir,Sala Ne Demek,Cemaati cuma veya bayram namazına çağırmak, kimi yerlerde de cenaze için kılınacak namazı haber vermek amacıyla minarelerde okunan salat.

Sala vermek (veya okumak), minarede salavat okuyarak namazı haber vermek: Sarı Hafız en yakıcı sesiyle sala veriyordu (Sabahattin Ali).

Esk. Haber verme.

Okçuluk. Sala koşusu, ok yarışmalarından biri. (Bu yarışmaya yalnız ihtiyar okçular katılabilirdi.

Yarışmalarda bütün yarışmacılar bir örnek yay kullanırdı.)

Salahan,Esk. Sala okuyan (müezzin).

Din

Sala, verildiği vakte göre ad alır: cuma salast, sabah salası v.b.

Sala, genellikle ramazanlarda sahurdan Sonra ve cuma namazından önce, anadolu şehir ve kasabalarında da bir kimsenin öldüğünü bildirmek için verilir.

Eskiden Anadolu’daki şehir ve kasabalarda namaz vakitlerinden önce kayyumlar caminin yakınlarında dolaşıp «vakti sala ya müminin!» diye bağırarak halkı namaza çağırırlardı.

Tasavvuf

Mevlevilerde canları mukabeleye, namaza, yemeye çağırma.

Mevlevi tekkelerinde bir işe davet «sala!» veya «hû!» diye seslenerek yapılırdı.

Somatçılık görevini yapan can, «lokmaya sala!» diye bağırırsa «yemeğe buyurun», kandilci «vakti sala!» diye bağırırsa «namaza buyurun», «mukabele için hazırlanın» demekti, özellikle mukabele günü, namaz vaktinden önce görevli canlardan biri hücrelerin bulunduğu koridorda kollarını çapraz olarak, parmak uçları omuzlara gelecek şekilde göğsüne; sağ ayağının baş parmağını sol ayağının baş parmağı üzerine koyar ve başını eğerek öne doğru bükülür, ayakta niyaz eder, son heceleri nefesinin yettiği kadar çekerek «hû sala!» veya «vakti sala yahû» diye bağırırdı.

Salayı duyan canlar da mukabele hazırlığına başlarlardı.

Bir yanıt yazın