Salon Çiçeklerinin Bakımı Nasıl Yapılır?

Salon Çiçeklerinin Bakımı Nasıl Yapılır,Meraklı ve titiz bir anne küçük çocuğuna ne kadar dikkatle bakarsa, evlerde çiçek yetiştiren bayanlar da çiçeklerini aynı derecede dikkat ve itina ile yetiştirip bakmalıdırlar. Ancak böyle devamlı bir ilgi sayesinde salon bitkileri sağlıklı olarak gelişirler.

Salon Çiçeklerinin Bakımı Nasıl Olmalı

Doğada çiçeklerin yapraklarını yağmur yıkar. Evlerde mobilyalar gibi çiçeklerin yaprakları da tozlanır. Tozlu yapraklara ışık ve hava girmesi zorlaşır. Bunun için ya ıslak bir bez veya sünger ile sansiverya, devetabanı, kauçuk ağacı, çıralya, aspidistra gibi salon yapraklarının ara sıra silmek gerekmektedir. Yalnız üzeri tüylü olan Afrika menekşesi, begonya, rex, gloksinya gibi çiçeklerin yapraklan silinmez.

Oda çiçeklerinin uzun filiz veya sürgünlerinin bağlanması

Yaşlı kauçuk ağacı, devetabanı gibi salon bitkilerinin uzayan gövdelerini dik tutmak için yanlarına birer herek (değnek) dikmek ve bitkiyi birkaç yerinden buna bağlamak gerekir. Bu işte rafya kullanılırsa bitkiye bir zarar vermez. Saksılara veya diğer kaplara değnek veya kamış dikerken kökleri hırpalamamak gerekir.

Hastalıklı çiçeklerin sökülmesi

Evlerde yetiştirilen süs bitkileri arasında herhangi bir sebepten solup sararan, bitkiler varsa derhal çıkarıp yok etmek gereklidir. Aksi takdirde hastalığın diğer sağlam çiçeklere de geçmesi mümkündür.

Şayet hastalık bir salon bitkisinin bir dalında görülüyorsa derhal temiz bir bıçak ile hastalıklı dalı gövdeden kesip atmalıdır. Bu esnada yara yerinin mümkün olduğu kadar küçük olmasına dikkat etmelidir.

Süs bitkilerinin budanması

Balkonların ve terasların süslenmesinde kullanılan saksı veya sabit çiçekliklerde yetiştirilen ateş çiçeği, sardunya, ortanca gibi bitkilerde (gençleştirme budaması) uygulanır. Budamayı her zaman bir gözün bir cm. kadar üzerinden yapmalıdır.

Salon Çiçeklerinin Bakımı Nasıl Yapılır

 

Bir cevap yazın