Samoyedce Nedir

Samoyedce Nedir Samoyedce (Samoyed’den Samoyedce). Leng. Samoyedlerin konuştuğu dil.
Samoyedce (Rusçada Samoyed), ural dil ailesi öbeklerindendir. İki alt öbeği vardır: Kuzey Samoyedcesi ve Güney Samoyedcesi.

Kuzey Samoyedcesinde şu diller yer alır: Kanin yarımadasından Yenisey ırmağı ağzına kadar uzanan alanda; yer yer Novaya Zemlya’da ye Kola yarımadasındaki bazı göçmenler tarafında konuşulan Yurak (yerli dilde Nenets); Taymır yarımadasında Tavgi (yerli dilinde Nganasan); Yenisey ırmağının aşağı kesiminde, Yenisey Samoyedcesi (yerli dilinde enets).

Güney Samoyedcesinde yer alan diller ise şunlardır: Selkup veya Ostyak Samoyedcesi, Taz’dan Kefe (Obi’nin kolu) kadar uzanan bölgede; bugün artık hiç konuşulmayan Sayan Samoyedcesi (başlıca lehçesi Kamaş).

Bu dillerin büyük kısmı birçok lehçeye ayrılır. Samoyed dillerinin başlıca özelliği eski biçimleri kapsamalarıdır (msl. «ikili»yi muhafaza etmeleri); ama bu diller birbirlerinden çok farklılaşmış olduğundan samoyed dillerinin hepsini niteleyen önemli özellikler azdır.

Bununla birlikte, ikili’den başka, ses uyumu samoyed dillerindeki en önemli ortak özellikler arasında sayılabilir. Ayrıca, bu dillerde ünsüz almaşmaları oldukça yaygındır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir