Sandık Nedir? Sandık Ne Demek?

Sandık Nedir,Sandık Ne Demek,Sandık (ar. sanduk’tan). İçine çeşitli şeyler konan kapaklı, dört köşe ev eşyası: İçinde bulgur, tarhana, erişte torbalarının durduğu bu sandıktan etrafa hafif bir küf kokusu yayılıyordu (Sabahattin Ali).

Sandık kokusu, sandıkta saklanan eşyaya, sandığın içine konan sabun, lavanta v.b.den sinen koku.

Sandık odası, çeşitli ev eşyasının konduğu küçük oda.

Sandık sepet, [eşya için] ortada ne varsa, her şey.


Sandıktan çıkmak
. Tekiz. Seçimle işbaşına gelmek.

Malların ambalajına veya taşınmasına yarayan tahta kasa.

Sandık duvar,hitit mimarisinde sur duvarlarının yapımında kullanılan teknik.

Diri balık sandığı, balıklan canlı tutmak için kullanılan çeperleri delikli yüzer sandık.

Saima omurga sandığı,yelken yüzeyi ufak olan yarış kotrası ve yatları gibi teknelerdeki salma omurganın içinden geçirildiği sandık.

Bir kurumda para alınıp verilen bölüm, vezne.

Sandık defteri, sandığa giren ve sandıktan çıkan paraların kaydedildiği defter, kasa defteri.
Sandık kebabı, açılmış hamurun içine et ve patates konularak hazırlanan ve kızgın fırında pişirilen bir börek çeşidi.

Sandık Duvar Tekniği Nedir

Sandık duvar tekniğinde önce aralan 3-5 m olan birbirine paralel iki duvar örülür. Bu iki duvar arası kendilerine dik diğer bir duvarla dikdörtgen bölmelere ayrılır.

Bu dikdörtgen boşluklar moloz taşlarla doldurulur. Bu teknikte inşa edilen surlar her türlü tepkiye direnebildiği gibi malzemeden de tasarruf sağladığı için uzun süre kullanılmıştır. Boğazköy Büyükkale surlarının bir kısmı bu teknikle inşa edBilimselştir.

Sandık

Sandık, Anadolu’da ilkçağdan beri evlerde, tapınaklarda, Hıristiyanlığın ve İslamlığın doğuşundan soma cami ve kilise gibi ibadethanelerde, manastırlarda kullanılıyordu.

Ceviz, kayın, servi, çam gibi ağaçlardan yapılan sandıklar kullanıldığı yerlere göre genellikle dörde ayrılır:

a) giyecek eşya sandıkları.

b) marangozluk ve yapı işleriyle ilgili ataçların konduğu «avadanlık sandıkları».

c) ibadethanelerde kitap, tasvir ve bazı kutsal eşyanın konduğu özet sandıklar.

ç) evlerde mutfak veya kilerlerde bulunan yiyecek sandıklan.

Bunların dışında, önemli bir özelliği olmayan, yalnız eşya nakliyatında kullanılan gelişigüzel yapılmış sandıklar vardır.

Sandıklar oymalı, işlemeli, altın, gümüş, sedef veya fildişi kakmalı olduğu gibi düz, üzeri değişik renklerde boyalı, deri veya kumaş kaplı da olur, üzeri teneke, saç veya başka şeylerden yapılmış kuşaklı, iki yanından tutacaktı, tahtaları geçmeli, çivili sandıklar da vardır.

Bazı sandıkların taban köşelerinde birkaç santim yüksekliğinde ayak bulunur, bazılarının tabanı düz olur.

Anadolu’da en güzel sandıklar çeyiz sandıklandır. Bunlar, değerli kakmalarla süslenir. Kapağını açınca çıngırağı çalan sandıklar vardır. Kızların çeyizlerini koydukları bu tür sandıklar bazen anadan kıza miras kalır.

Çeyiz sandıklan genellikle ceviz veya servi ağacından yapılır. Sandıkların üstten kapaklı, iğne-iplik, yüzük, bilezik, küpe gibi süs eşyasını koymak için içten iki yandan çekmeli, küçük dolaptarı da olur.

Sandık Tarihçesi

Teb bölgesindeki Mısır sandık’larının yanı sıra, kapı kulesi şeklinde, «uşebti» denilen heykelciklerin yerleştirildiği cenaze sandıkları da keşfedBilimselşti.

Uşebti, «cevap veren» anlamına gelir. Bunların, cehennemde ölüye verilecek olan ağır işleri, onun yerine yapacaklarına inanılırdı.

Eskiçağda bir çeşit sandık olan, pyksis adlı küçük kutular, içine mücevher koymak için kullanılırdı. Sonraları sandık, büyük önem kazandı.

Rönesans devrinde birer oymacılık harikası olan sandıklar yapıldı. Bunlar arasında, Napoli müzesinde bulunan ve üzerindeki kristal plaketler Caravaggio’nun bir eseri örnek almarak oyulmuş olan sandık ile kardinal Mazarin tarafından Anne d’Autriche’e gönderilen sandıkları saymak gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir