Saplantı Nedir,Ne Demek

Saplantı Nedir,Ne Demek ,(saplanmak.’tan saplan-tı). Kişinin zihnine zorlayıcı ve bunaltıcı tarzda, önüne geçilmez bir güçle gelen saçma ve ölçüsüz düşünce veya duygu. Esk. Fikri sabit.

—Psikiyatr. Çok yaygın bir belirti olan saplantı, genellikle, üç görünüş altında tanımlanır:

1. fikrî saplantı: bozukluğa sebep fikir bazen ahlâkla (doğru veya yanlış kaygısı, suçluluk duygusu, iyi ve kötü ayrımında şüphecilik) ilgili olabilir; bazen, bu fikir, metafizikle veya dinle, Tanrı’nın, kötülüğün varlığıyla ilgili olabilir veya tesadüfen akla gelebilir: aritmomani hali böyledir.

2.fobili saplantı: herkesin içinde yüzün kızarmasından (eritrofoli), gülünç olmadan, zührevî hastalıklara yakalanmaktan, iğneden, bıçaktan v.b. korkma.

3.saplantı içtepi: hasta, kınadığı bir hareketi yapmaktan korkar, çünkü bu hareketi ahlâksızlık, hattâ suç sayar.

Hastanın içtepisi genellikle, psişik alanda, cürüm ise niyette kalır; fakat hastanın içindeki savaş bunaltıcıdır: çocuğunu öldürmekten korkan genç anne böyle bir durumdadır.

Saplantılar, saplantılı nevroz meydana getirebilir; bu nevroz, çocukluk veya erginlik çağında başlar ve çok defa paroksistik şiddetlenme devreleri halinde gelişir.

Ancak saplantı, bunalımlı histeride, melankolinin seyrinde, şizofreninin başlangıcında sara belirtisi olarak (zorlayıcı düşünce hali) ortaya çıkabilir.

Bir cevap yazın