Sarah Bernhardt Kimdir,Hayatı

Sarah Bernhardt Kimdir,(1844, Paris, Fransa – 1923, Paris),Fransız aktris.

Sarah Bernhardt Hayatı

Sanatçı tiyatrodaki ilk başarısını, 25 yaşında, François Coppee’nin Le Passant (“Yoldan Geçen”) adlı tek perdelik oyunundaki halk ozanı Zanetto rolüyle kazandı.

Ardından 1872’de Victor Hugo’nun Ruy Blas adlı manzum oyununda büyük bir başarıya ulaştı.

Sarah Bernhardt, Racine’in Phedre (1879) ve Hugo’nun Herna ni oyunlarında olağanüstü bir oyunculuk yeteneği göstererek Fransız sahnelerinin kraliçesi oldu.

İnce yapılı, siyah, anlamlı gözleriyle çarpıcı bir güzelliği olan Sarah Bernhardt’ın, pürüzsüz sesi için Victor Hugo “altın ses” derken, bir başka eleştirmen, “Sadece altın değil, şimşek ve gök gürültüsü, cennet ve cehennem var bu seste”, demişti.

Sarah dramatik oyunculuğuyla olduğu kadar, olağandışı kişiliğiyle de ün kazandı. Sanatçının odasında bir insan iskeleti ve tabut sakladığına ilişkin söylentiler dolaşıyor ve alışılmamış davranışlarından söz ediliyordu.

Sarah BernhardtAlabildiğine kararlı ve güçlü bir kişiliği olan Sarah Bernhardt, heykel ve resimle de uğraştı.

Bir roman ve oyunculuk konusunda bir kitap yazdı. “Çalışmak benim yaşamım” diyen ünlü sanatçı 1870 Paris kuşatmasında bir hastane kurdu.

1879’da Londra’daki gösterilerinin biletleri kapışılıyor, halk “Tanrısal Sarah” için deli oluyordu.

1880’de gezgin bir tiyatro topluluğu kuran oyuncu, düzenli olarak Fransa dışında turnelere çıkmaya başladı.

Aynı yıl ABD ve Kanada’ya, daha sonra Güney Amerika ve Avustralya’ya gitti.

Bu ülkelerde Sardou’dan La Tosça ve Fedora, Rostand’dan L’aiglon (“Yavru Kartal”) ve Dumas’dan Kamelyalı Kadın (La Dame aux Camelias) gibi klasik ve modern oyunlar sahneledi. Sarah Bernhardt gittiği her yerde başarı kazandı. Paris’te, kendi tiyatrosunda erkek rolüne çıkarak Hamlet’i oynadı.

1905’te bir oyun sırasında dizini inciten Bernhardt, 1915’te kangren oldu ve sağ bacağını kestirmek zorunda kaldı.

Ne olursa olsun oyunculuğu bırakmadı ve ABD turnesinde, oturarak oynayabileceği rollere çıktı, I. Dünya Savaşı’nda, Fransız askerlerini cephede, tekerlekli sandalyesiyle ziyaret etti.

“Sahnede, kendi savaş alanımda öleceğim” diyen sanatçı, gerçekten de, 79 yaşındayken La Voyante (“Geleceği Gören Kadın”) adlı bir Hollywood filminin çekimi sırasında Paris’te öldü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir