Sarı Yüzlü Mavi Muhabbet Kuşu

Sarı Yüzlü Mavi Muhabbet Kuşu,Daha önce de değinildiği gibi, sarı ve mavi renkler, Muhabbet kuşlarının doğal rengi olan, gerek doğada ve gerekse evcil türler arasında çok yaygın olan yeşil rengi oluşturan iki ayrı renk öğesinden başka bir şey değildi.

Sarı Yüzlü Muhabbet kuşları

Bu iki rengin birleşimi yeşil rengin oluşmasına neden oluyordu.

Kuramsal olarak, mavi ve sarı renkleri genlerinde birlikte bulunduran bir muhabbetkuşu nun kesinlikle yeşil olması gerekiyordu.

Bunun aksi ise olanaksızdı.

İşte bu türün böylesine büyük ilgi ve yankılanmalara neden olması bu temel varsayımdan kaynaklanıyordu.

Öyle anlaşılıyor ki, Sarı Yüzlü Mavi Bedenli bu tür, birkaç ayrıcalıklı renk değişiminin sonunda oluşan bir olgunun ürünüydü.

Bununla birlikte, üreme çok farklı ve kısa bir yoldan gerçekleşiyordu.

Sarı Yüzlü Muhabbetkuşları

Sarı YüzlüTarçın Kanatlı Gri Mavi; Sarı Yüzlü Tarçın Kanatlı Kobalt Mavisi.

Genel olarak Sarı Yüzlü ve Mavi Bedenli olarak anılmasına karşın, kuşa özelliğini veren her iki renk de bazı ton farkları gösterir.

Yüzdeki sarı renk limon sarısından koyu sarıya değin değişim gösterirken, beden renginde de mavinin tüm tonları görülebilmektedir.

Mavi ve sarının temelindeki zıtlık ve ikisinin karışabilme özelliğine rağmen yan yana gelebilmeleri, kuşa büyük bir çekicilik kazandırmaktadır.

Muhabbetkuşlarının renk değişim özellikleri üzerinde kazanılan bu büyük ve şaşırtıcı buluş, kuşkusuz bu alandaki çalışmaların yeni ve değişik renkli kuşların elde edilmesinde son aşama olarak kalmamıştır.

Sarı Yüzlü Mavi Muhabbet Kuşu

Sarı Yüzlü Mavi Muhabbet Kuşu

Sarı Yüzlü Mavi Muhabbet Kuşu

Bir cevap yazın