Hakkında Bilgi

Hakkında Bilgi,Ansiklopedik Bilgi

Genel

Severus Alexander Kimdir,Hayatı

Severus Alexander Kimdir,(Aurelius Antonius) [Ace, Fenike 205 veya 208-Germania 235), Roma imparatoru (222-235).

Severus Alexander Hayatı

Kendisini evlat edinen kuzeni Elagabal’in yerine geçti.

Severus Alexander Kimdir
Severus Alexander,(Aurelius Antonius) [Ace, Fenike 205 veya 208-Germania 235), Roma imparatoru (222-235).
Büyük annesi Julia Maesa ile annesi Julia Mammaea’nın desteği ve Paulus, Modestinus, özellikle Ulpianus gibi hukukçuların öğütleriyle hüküm sürdü.

Senatonun yetkilerini arttırdığı söylenir (on altı senatörden meydana gelen bir naipler meclisi kurulması; praetorium valilerine senatörlük payesi ve viri clarissimi unvanı verilmesi, cursus honorum’da quaestorlukla praetorluk arasındaki kademelerin kaldırılması v.b.).

Aslında bu reformların büyük bir önemi olmadı ve Severus Aleksandros’un imparatorluk dönemi, hukuk, maliye ve askerlik alanındaki bazı reformlara rağmen, önceki imparatorlarda olduğu gibi, entrikalar, isyanlar ve cinayetlerle geçti (Ulpianus’un praetorlar tarafından öldürülmesi).

Severus Aleksandros, dini senkretizmden yanaydı, yahudilerin imtiyazlarına dokunmadı ve Hıristiyanlığa karşı hoşgörülü davrandı.

Doğu’da, sasani pers hanedanının kurucusu Ardeşir I ile savaşmak zorunda kaldı; çetin bir seferden sonra pers tehlikesini uzaklaştırdı (232).

Roma’da zafer törenleriyle karşılandı.

Sonra germenlerle çarpışmak üzere Ren kıyılarına gitti (234), trakyalı subay Maximinus’un yönettiği bir askeri ayaklanmada öldürüldü.

Bir yanıt yazın