Siegfried Hattı Nedir,Siegfried Hattı Savaşı

Siegfried Hattı Nedir
Siegfried Hattı ,1917’de Almanların önce Hindenburg mevziinin bir kısmına, sonra 1937’de batı sınırında Basel ve Ceves arasında düzenledikleri Saarbruck, Saar Louis, Treves ve Aachen’den geçen tahkimat sistemine verdikleri ad.

Siegfried Hattı Nedir,1917’de Almanların önce Hindenburg mevziinin bir kısmına, sonra 1937’de batı sınırında Basel ve Ceves arasında düzenledikleri Saarbruck, Saar Louis, Treves ve Aachen’den geçen tahkimat sistemine verdikleri ad.

Todt teşkilatı tarafından düzenlenen ve kavram olarak Maginot hattından çok farklı olan bu sistem, 15 – 30 kişinin görevli olduğu, birkaç km derinliğinde mevzilere dağıtılmış çok sık (km2’de 5C’yi buluyordu) küçük tahkimatlardan meydana geliyordu.

Hat, ayrıca, tanklara ve askerlere karşı mayın döşenmiş geniş bir kuşakla korunuyordu.

Siegfried Hattı Savaşı

İkinci Dünya savaşının son büyük çarpışmalarından birine verilen ad; bu savaşı kazanan müttefikler, Almanya’nın batı sınırlarını zorlayarak Ren’e ulaştılar (eylül 1944 – şubat 1945).

Batıdan ve güneyden aynı anda saldırıya geçen müttefik birliklerini durduramayan Almanlar, 25 ağustos 1944’te Fransa’yı boşaltmaya ve savaşı Reich’ın batı sınırlarında sürdürmeye karar verdiler ve bu amaçla Aşağı Meuse kıyısında Siegfried – Vosges dağları hattını yeniden kurdular.

Müttefikler, eylül ortasında, özellikle Eifel’de, Metz önünde ve Alsace’ta bu savaş hattıyla karşılaştılar ve yeni cepheyi yarmak için art arda üç harekâta giriştiler.

Müttefik hücumlarının son safhası Ren’i aşmak oldu.

Bir cevap yazın