Sigurd Efsanesi

Sigurd Efsanesi,Sigurd Kimdir,Germen ve İskandinav efsanelerinin kahramanı ve Edda Volsungasaga ve Nibelungen’in (bunlarda adı «Siegfried»-dir) başlıca kişilerinden.

Hakkında, birbirine oldukça aykırı hikayeler anlatılır. Kral Sigmund’un oğluydu. Danimarka’da kral Hjaelprek’in sarayında yetişti. (Başka bir inanışa göre, bir demirci tarafından bir ormanda büyütüldü.) Olağanüstü bir atı ve sihirli bir kılıcı («Gram») vardı.

Göklerdeki bir defineyi koruyan ejderha Fafner’i öldürdü ve onun yüreğini yedi, kanıyla yıkandı, böylece yeni etkililikler kazandı, kuşların dilini anlar oldu, hemen hemen yaralanmaz hale geldi.

Branhild’e bağlandı, sonra ondan ayrıldı, kral Gjuke’yi (Gunnar, Günther) ziyaret etti, fakat kraliçe Grimhild’in doldurduğu sihirli bir içkiyi içtikten sonra Branhild’i unuttu: Gjuke’nin kızkardeşi Gudran ile evlendi. Kayınbiraderi Gunnar’ın silâhlarını kuşanarak, alevler arasından geçip Branhild’in yanına gitti.

Yanılgıya düşen Branhild Gunnar ile evlendi, fakat Sigurd’un hilesini Gudrun’dan öğrenince, Gjuke’nin oğullarını, kahramanı öldürmeye kışkırttı.

Sigurd, Gjuke’nin en küçük oğlu Guttorm (veya Hagen) tarafından öldürüldü; Branhild, Sigurd’un yakıldığı odun yığını üzerinde intihar etti. Bu efsane çok değişik şekilde yorumlanmıştır.

Sigurd’un adı arkasında tarihi bir kişinin bulunduğu sanılmamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir