Sintine Nedir,Denizcilik

Sintine Nedir,Denizcilik ,(ital. sentina’dan). Denize. Esk. Yelkenli gemilerde gemiye giren suların biriktiği en çukur yere verilen ad. (Biriken suları boşaltmak için kullanılan tulumbalar burada sona ererdi.)

Sintine bölmesi, sintinede bulunan tulumbaların sandık ve valflarını süprüntü, toz v.b. maddelerin tıkamasını, yalpalı havalarda üstlerine bir cismin düşmesiyle kırılmalarını önlemek, bakım ve onarım gerektiğinde kolayca inebilmek için tulumbaların çevresine sintineden kontra tavlona kadar yapılan koruyucu. (Sintine kuyusu da denir.)

Sintine firengisi, sintinede biriken suların bölmelerden sintine kuyusuna akıp toplanması için sintine praçollarının veya döşek eğrilerinin alt kısımlarına açılan küçük delik.

Sintine örtüsü, sintine yollarını temizlemek için üzerlerine konulan hareketli kapaklar.

Sintine yatağı, sintinedeki postalara (kaburga eğri) tespit edilmiş olan ve kazanların, makinelerin v.b. üzerine oturtulduğu sehpaların tümü.

Sintine yolu, sintineye su göndermek için iç omurganın sancak ve iskele tarafında baştan kıça doğru uzanan oluk.

Sintine zinciri, sintineye kolaylıkla su geçebilmesini sağlamak için baştan kıça kadar uzanan zincir. (Bu zincir, baş ve kıç çımasından, başa ve kıça doğru çekilerek delikler temizlenir.

Bir cevap yazın