Strasbourg Tarihi

Strasbourg Tarihi Strasbourg’a ilk olarak Keltler yerleşti. Keltlerden sonra gelen Romalılar şehri Argentoratum diye adlandırdılar ve önemli bir askeri bölge haline getirdiler.

M. S. 455’te Hunların yıktığı şehir Strateburgun adıyla yeniden inşa edildi. Frank imparatorluğuna katıldı ve 762’ye doğru bir piskoposluk şehri oldu; yüzyıllar boyunca piskoposlar tarafından yönetildikten sonra. XIII. yy.da Kutsal Roma imparatorluğunun serbest şehirlerinden biri haline geldi.

Strasbourg, ortaçağ alman edebiyatının merkeziydi; XV. yy.da Johann Gutenberg baskı makinesini burada geliştirdi. XVI. yy. başlarında Luther’ciliğin yayıldığı şehir, 1681’de Fransa kralı Louis XVI tarafından alındı ye yavaş yavaş fransız kültürünü benimsedi.

1870’te Almanlar şehri kuşattılar ve haftalarca süren çarpışmalardan sonra aldılar. Bu arada birçok devlet binası büyük zarara uğradı ve 400 000 kitaplı şehir kütüphanesi yıkıldı. Birinci Dünya savaşında Almanların yenilmesi üzerine, 1919’da Fransa’ya geçen şehir, 1940’ta tekrar alman kuvvetleri tarafından işgal edildi, fakat 1944’te fransız birlikleri tarafından geri alındı. Strasbourg, İkinci Dünya savaşında hava hücumlarından büyük zarar gördü.

Strasbourg Tarihi

Strasbourg Tarihi

Strasbourg Tarihi

Bir cevap yazın