Tatlı Su Tirsisi

Tatlı Su Tirsisi Daha çok Karadeniz’e has bir balık olan tirsinin tatlısulardaki adı tatlısu tirsisidir.Balık, yanlardan yassı, büyük başlı, büyük ağızlı, iri gözlü bir hayvandır. Kuyruk çatal kuyruktur ve balığa hız verir.

Tatlı Su Tirsisi’nin Pullu vücudunun sırt kısmı açık mavili gri, yanları ve karnı gümüş beyazdır. Sırt ve karın yüzgeçleri çokça gelişmiş olan tatlısu tirsisinin etinin arasında yer yer kılcal kılçıklar varsa da sazan balığının kılçıkları kadar rahatsız edici değildir.

Kuzey kıyılarımızdan Karadeniz’e akan bütün sularda vardır. İstanbul çevresinde Riva deresi, Bozhane deresi. Sapanca gölü ve Ömerli barajında, Rumeli kıyılarından Karadeniz’e akan Kazan dere, Papuç dere ve benzeri derelerin denize yakın kısımlarında, Terkos gölü. Çekmece gölünde bulunur.

Tatlı Su Tirsisi’nin Boyları genellikle 25 – 30 santimdir. Daha büyük, yarım kilo gelenleri de vardır. Hırçın, çevik ve sert bir hayvandır. Avcılığı çok zevklidir. Balık yakalandığı zaman kendisini sudan dışarı fırlatıp kaçmaya çalışır.

Oltası, şamandıralı yüz bedenidir. Balık yüz balığı olduğundan şamandıradan sonra 30 – 40 santimlik bir beden yeterlidir. Tirsi şamandırayı birdenbire suya daldırır ve zor teslim olur. Küçükleri yemi ağzına alarak şamandırayı hafif gezdirir. Olta hafifçe çekilirse balığın yakalandığı görülür.

Yemi, solucan, hamur, ekmek içi, karidestir. İstavrit yemini de rahatlıkla yer.

Biraz kılçıklı olmasına rağmen eti çok lezzetlidir.

Tatlı Su Tirsisi

 

 

Bir cevap yazın