Hakkında Bilgi

Hakkında Bilgi,Ansiklopedik Bilgi

Biyografi

Tommaso Campanella Kimdir | Biyografi |

Tommaso Campanella Kimdir,İtalyan düşünür ve yazarı (Stilo, Calabria 1568-Parîs 1639).

Tommaso Campanella Hayatı

Küçük yaşta parlak zekâsıyla göze çarptı, yahudi sihirbazı Abraham’dan büyücülük öğrendi, on dört yadında dominiken tarikatına girdi.

Skolastik Aristoculuğa kargı cephe aldığı için şüpheleri üzerine çekti: Telesio’yu savunmak için yazdığı kitap yüzünden dinden sapmakla suçlanarak yargılandı.

Deneysel metodu savundu. Roma’ya, sonra Floransa ve Padova’ya kaçtı.

Engizisyonca eserlerinin müsveddelerine el konuldu, fakat yeni bir yargılanmadan sonra bağışlanınca, bunları yeniden ele geçirdi.

Tommaso Campanella kimdir1598’de Calabria’da bir manastıra çekildi; burada başkaldırmanın, bağımsızlığın zorunluğu üzerine vaızlar verdi, derebeylik topraklarının bölüşülmesini öğütledi.

Öğrencileri tutuklandı; kendisi de hapse atıldı, deli taklidi yaparak canını kurtardı, yirmi yedi yıl ispanya zindanlarında yattı.

1626’da papa Urbanus VIII hapisten kurtararak hürriyetine kavuşturdu.

Yeniden hücumlara uğrayınca Fransa’ya sığındı ve Ölünceye kadar orada kaldı; Richelieu’nün bağladığı maaşla geçindi, Philosophie Rationalis (Rasyonel Felsefe) [1638] adlı eserde metafizik sistemini geliştirdi.

En önemli eseri olan Güneş ülkesi” ni (Civltas Solis) 1602’ye doğru hapiste yazmıştı; ancak 1623’te Citta del Sole adıyla yayımlayabildi; bu eserinde Campanella, astrolojiye dayanarak siyasi tasarılarını açıkladı.

Bunlara toplumcu kuramlarla feodaliteye karşı yaptığı sert eleştirileri ekledi.

Campanella mirasçısı olduğu Rönesans düşüncesini son sınırlarına kadar geliştirmiştir.

Bir yanıt yazın