Trakonya Balığı Nasıl Avlanır?

Trakonya Balığı Nasıl Avlanır,Trakonya Balığı renk görünüşü, kahverengi, yeşil, sarı karışımı garip renklerle süslü bir balıktır.

Trakonya Balığı Avı

Balığın sırtından yanlarına doğru inen bu hareler açıklı koyulu, desen değiştirerek insanın karşısına çıkar. Bu harelerin mavileri uskumruda da görülür. Balığın karnı sarılı beyazdır. Balık çok kereler rengini bulunduğu yere uydurur.

Trakonya, zehirli balıkların en hareketlilerinden olduğu için balık tutarken kimse oltasına geldiğini istemez. Bütün bu korkulara rağmen özel avı yapılan bir balıktır da…

Trakonya, kılçıksız denecek kadar etli bir hayvandır. Eti sakız gibi beyazdır. Ustuvani, uzunca bir vücuda sahiptir. Denizden çıktıktan sonra iğnenin ucunda bir yılan gibi kıvranır. Ensesindeki dikenleri süratle açıp kapamak suretiyle kendini korumaya çalışır. İğnesini değdirdiği yere derhal zehirini akıtır.

Gerek özel avlanmada gerek tesadüfen yakalanan trakonyaları iğneden çıkarmak için telaşlanmaya gerek yoktur.

Balık istenmiyorsa sandalın küpesteşinden içeri almamalı veya kıyıda ise yere bırakmamalıdır. Balık o kadar çırpınır ki nihayet iğneden kurtulur ve gider. Özel avlanmada ise sandalda veya kıyıda önce balığı öldürmelidir. Bunun için bir bıçak veya odunla balığın başını ezip sonra iğneyi çıkarmalıdır. Bu ameliye yapılırken bile iğnelerden korunmak gerekir.

Trakonya veya diğer zehirli balıklar tarafından vurulan kimselerin ilk yapacağı iş derhal sahile çıkıp en yakın hastaneye koşmaktır.

Zehirli balıklar tarafından vurulan kimselerde ilk belirti yüz kızarması ile başlar. Tansiyon düşer ve kalp çarpıntısı artar.

Dakikada 70 defa kan pompalayan kalbin yaptığı hareketle zehir bütün vücuda yayıldığından organizma hystamine deşarjı yaparak vücut kasılmasına sebebiyet verir. Hasta kol şişer. Bir çok kimseleri ölüme götüren balık vurmalarında en hafif sakatlık, parmakların sakat kalmasıdır.

Trakonya Balığı Nasıl Avlanır

 

 

 

Bir cevap yazın