Vapur Dumanı Çiçeği Bakımı,Yetiştirilmesi

Vapur Dumanı Çiçeği Bakımı,Beyaz ve mavi renkli bol ve güzel çiçek açan vapur dumanları, dikildikleri yeri kısa bir zamanda halı gibi kaplar. Bol gübreli – kumlu – tınlı toprakları sever.

Vapur Dumanı Çiçeği BakımıVapur Dumanı Çiçeği bol güneşi sever.Dengeli sıvı gübre vermeli bitkinin güneş alan bölgelerde bulunması önemlidir.

Fazla gübreleme yapılmaz zira fazla gübreleme bitkinin çiçek açmasından çok yapraklarının artmasını sağlar.Fazla sulanan durumlarda kök çürüklüğü yaşanır.

Vapur Dumanı Çiçeği Yetiştirilmesi

Vapur dumanlan tohum, çelik ve kökten ayırma suretiyle üç şekilde üretilir. Tohumları yaz aylarında adi yastıklara serpme olarak ekilir.

Çıkan fideler 3-4 yapraklı oldukları zaman bahçenin güneşli göbek veya kordonlarına 10-15 cm. aralıklarla dikilir.

Çelik ile üretme de şöyle olur: Eylül ayında vapur dumanlarından yeşil tepe çelikleri kesilir.

Funda toprağı ile ince elenmiş kum karıştınlmış harç hazırlanarak tahta kasalara doldurulur.

Bu kasalar içersine körpe çelikler 5 cm. aralıklarla dikilir. Kışı limonluklarda geçiren ve iyi kökleşen fideler, yaz başında bahçedeki yerlerine dikilir.

Kökten ayırmak suretiyle vapur, dumanı çoğaltılmasına gelince; Sonbaharda kırağılar başlamadan önce yerlerinden köklü olarak dikkatlice çıkarılan vapur dumanı bitkileri, bir kaç parçaya ayrılır sonra yaprak ve dalları kesildikten sonra yine içerisi funda toprağı ve ince kum ile doldurulmuş tahta kasalara dikilir.

Kışı ılık camekanlarda geçiren fideler, mayısta bahçedeki yerlerine dikilir Çabuk büyür bol çiçek açarlar.

Vapur dumanlan evlerde balkon ve terasların kenarlarındaki sabit çiçeklikler içersinde de yetiştirilir.

Vapur Dumanı Çiçeği Bakımı
Vapur Dumanı Çiçeği Bakımı

Bir cevap yazın