Hakkında Bilgi

Hakkında Bilgi,Ansiklopedik Bilgi

Biyografi

Vicente Blasco İbanez Kimdir,Hayatı | Yazar Biyografileri |

Vicente Blasco İbanez Kimdir İspanyol romancısı (Valencia 1867- Menton 1928).

Vicente blasco ibanez hayatı

Liberal fikirleri genç yaşla benimsedi.

Yirmi iki yaşında bir ihtilal teşebbüsünden sonra Paris’e göç etmek zorunda kaldı.

1391’de Vicente Blasco İbanezaffedildi, Ispanya’ya döndü, orada El Pueblo (Halk) adında bir dergi kurdu; on yıl boyunca bu derginin yayınlanmasıyla uğraştı.

Nueva Valencia (Valencia Hikâyeleri)» [1893] adı altında topladığı hikâyelerinin çoğunu ve romanlarını bu arada yazdı: Arroz y Tartana (Pirinç ve Yelkenli) [1894], Flor de Mayo (Mayıs Çiçeği) [18953 ve ilk şaheseri, la Barraca (Lânetlenmiş Topraklar) [1898].

İspanya-Amerika savaşı sırasında tutuklandı, sonra serbest bırakıldı, milletvekili seçildi ve 1909’a kadar siyasi hayata katıldı.

Bu arada başarılı birkaç eser yazdı: Canas y Barro (Çamur ve Kamışlar) [1902], İl İntruso (1903), La Horda (İnsan Sürüsü) [1905], Kanlı Meydan (Sangrey Arene) [1908], Los Muertos Mandan (ölüler Emrediyor).

Arjantin’e yaptığı yolculuğa ve orada edindiği tecrübelere dayanarak bir dizi ispanyol-amerikan romanı yazmaya karar verdi: bu dizinin tek eseri Los Argonautas’dır (Arganaut’lar) [1914]; Sürükleyici, etkili ve tatlı bir üslûbu olan yazar, geniş bir hayal gücüne de sahipti.

Hayattan alınmış renkli ve canlı tasvirleriyle dikkati çekti.

Bir yanıt yazın