Hakkında Bilgi

Hakkında Bilgi,Ansiklopedik Bilgi

Tarih

Viyana Antlaşmaları | Tarih Bilgileri |

Viyana Antlaşmaları

Viyana antlaşması (30 nisan 1725)

İspanya ve Avusturya-Macaristan imparatorluğu arasında imzalanan barış, ticaret ve ittifak antlaşması.

Amacı Ispanya’yı Fransa’nın vesayetinden kurtarmak olan bu antlaşma, önce 1 martta imzalanan barış sözleşmesini kapsıyordu.

Bu sözleşmeye göre Felipe V ve Karl VI, Utrecht antlaşmalarının (1713) gerçekleştirdiği İspanya veraset bölüşülmesini onaylıyorlardı.

Viyana antlaşması (22 temmuz 1731)

İspanyol – Avusturya antlaşması; buna göre imparator Karl VI, don Carlos’un Parma ve Piacenza dukalıkları üstünde haklarını kabul ediyordu; buna karşılık Ispanya kralı Felipe V, 1718 dörtlü ittifakını yeniliyor ve 16 mart 1731 Viyana antlaşmasının maddelerine uymayı taahhüt ediyordu.

Viyana antlaşması (1738)

Fransa ve Avusturya arasında 2 mayıs 1738’de imzalanan, ama 18 kasım 1718 tarihini taşıyan antlaşma: 1735 öngörüşmelerini ve iki ülkenin birbirine yaklaşmasını onayladı: Polonya Veraset savaşma son verdi.

Viyana antlaşması (30 ekim 1864)

Danimarka kralı Kristian IX’un Schleswig, Holstein, Lauenburg düklükleri ve Kiel şehrini Avusturya ile Prusya’ya bıraktığı antlaşma.

Viyana antlaşması (3 ekim 1866)

İtalya ile Avusturya arasında barışı sağlayan antlaşma, İtalya krallığını tanıyor ve tazminat karşılığı Veneto’dan vaz geçmeye (bu kararı Venedik antlaşması onayladı) razı oluyordu.

Viyana barışı, 14 ekim 1809’da imzalanan ve Napolyon’un 1809 seferini sonuçlandıran barış. Avusturya, Fransa’ya Karnten.Rijeka, Steiermark ve Trieste ile beraber Hırvatistan sahilini bıraktı; bu iller Dalmaçya ile birlikte İllyria illerini meydana getirdi.

Bavyera Salzburg’u, Varşova büyük düklüğü ise Hırvatistan ve Lublin’i (1 500 000 kişiyle beraber), Rusya da Galiçya’da Tarnopo’u aldı.

Bir yanıt yazın