Yaser Arafat Kimdir,Hayatı | Biyografi |

Yaser Arafat Kimdir Filistinli siyaset adamı (Kudüs 1929).

Yaser Arafat Hayatı

Yaser Arafat
Filistinli siyaset adamı (Kudüs 1929)

Abdülkadir el-Hü-seyni’nin genel sekreterliğini yapıp, ilk İsrail-Arap savaşından sonra Gazze’ye sığınan Yaser (ya da Yasir) Arafat, Kahire’de üniversite öğrenimi görürken, Filistin Öğrenci Federasyonu başkanlığı yaptı (1952).

Mühendislik bölümünü bitirdikten (1953) sonra Mısır ordusuna yazılıp (1956), Port Said ve Abukir’de,el-Fetih örgütünün temelini attı.

El-Fetih’in askerî kolu el-Asifa’nın (“Fırtına”), İsrail’e ilk saldırılarını başlattı (1965).

1969’da FKÖ’nin başkanlığına getirilip İsrail birliklerinin Beyrut‘u kuşatmalarından sonra, Filistin Kurtuluş

Örgütü Beyrut’tan çıkmak zorunda kalınca,örgütün merkezini Tunus’a taşıdı.
1985’te bir bildiriyle, FKÖ üyelerinin İsrail işgali altındaki topraklar dışında terör eylemlerine girişmelerini yasakladı.
İsrail işgali altındaki topraklardaki Filistinlilerin Aralık 1987’de bir ayaklanma başlatmalarından sonra, 1989’da Tunus’ta yapılan Filistin Kurtuluş Örgütü toplantısında, Bağımsız Filistin devleti başkanlığına seçildi.
1992’den başlayarak İsrail’le anlaşma yolları arayıp, Eylül 1993’te FKÖ temsilcilerinin washington’da birbirlerini tanıdıkları bir anlaşma imzalamaları üstüne, İran ve FKÖ’nün aşırı uçları tarafından Filistin halkına ihanetle suçlandı.
Hayatının son dönemlerinde Arafat, FKÖ ile İsrail arasında onyıllardır süren anlaşmazlığı sona erdirmek için İsrail hükümeti ile bir dizi müzakereye girişti.
Bunların arasında 1991 Madrid Konferansı, 1993 Oslo İlkeler Anlaşması ve 2000 Camp David Zirvesi bulunur.
İslamcılar ve FKÖ’nün bazı sol kanat mensupları yozlaştığını ve İsrail hükümetine çok fazla taviz verdiğini söyleyerek kınamış ve muhalif olmuşlardı.
1994 yılında Arafat, Oslo’da yapılan müzakerelerden ötürü İzak Rabin ve Şimon Peres ile birlikte Nobel Barış Ödülü’ne layık görüldü.
Bu aradaHamas ve diğer militan örgütlerin gücü eline geçirerek el Fetih ve Arafat’ın talep ettiği otoriteyi sarstı.
2004 yılının sonlarında Ramallah’da bulunan binalarda iki yıldan fazla bir süre İsrail Ordusu tarafından zorla tutulmaktayken Arafat hastalandı ve komaya girdi.
Gerçek ölüm sebebi tam olarak bilinmese de doktorlar idiyopatik trombositopenik purpura ve sirozdan söz etti ama otopsi yapılmadı.
Arafat 11 Kasım 2004’te 75 yaşında öldü.
Yaser Arafat
Yaser Arafat
Yaser Arafat
Yaser Arafat

Bir cevap yazın