Yüksel Çakmur Kimdir,Hayatı

Yüksel Çakmur Kimdir? Türk siyaset adamı (Buca 1942). İzmir İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’ni bitirdi. CHP gençlik kollarında çalıştı. Buca belediye başkanlığı yaptı.

1977’de İzmir’den CHP milletvekili seçildi. Seçimden sonra kurulan birinci ve 1978’de kurulan ikinci Ecevit hükümetlerinde gençlik ve spor bakanı olarak görev yaptı.

Mayıs 1983’te siyasi partilerin kurulmasına İzin verildikten sonra, siyaset yasağı kapsamındaki eski parti yöneticilerinden olduğu halde siyaset yaptığı gerekçesiyle Çanakkale’de bir süre gözetim altına alındı (1.6.1983-30.9.1983).

1989 yerel seçiminde de, Başkan Burhan Özfatura’ya karşı kazanıp İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı oldu.

Başkanlığı, Özfatura’ya karşı kaybettiği 1994 yerel seçimlerine kadar sürdürdü.

Çakmur, Gençlik ve Spor Bakanlığı dönemlerinde, gençlere iş ve çalışma ortamı hazırlayan, boş zamanlarını değerlendirmelerine olanak tanıyan “Gençlik Kampanyaları” uygulamasını başlattı.

İzmir’in hemen hemen tüm ilçelerine spor salonları, sahalar, yüzme havuzları, semt sahaları yaptırdı. Üniversite bulunan tüm illerde yurt açılmasını sağladı.

Belediye Başkanlığı döneminde de, Bayraklı’daki ilkel mezbahayı yıktırıp Buca Kaynaklar’daki entegre et tesislerini kurdu.

1600 otobüs alımını gerçekleştirdi. İzmir Körfezi’nde yolcu taşımacılığını başlattı.

Metro ihalesine ilk imzayı attı. Büyük Kanal Projesi ve TANSAŞ’ı geliştirdi.

Bir cevap yazın