Zar Kanatlılar,Familyası

Zar Kanatlılar,(Hymenoptera Zar Kanatlılar) dört adet ince ve saydam kanatlara sahip olan böcek takımı.

İki alttakıma ayrılır: göğüsle karnın büyük bir kısmı bitişik ve kurtçukları ayaklı olanlara symphyta; göğüsle karın arasında ince bir bağlantı bulunan ve kurtçukları ayaksız olanlara ise apocrita denir.

Zar Kanatlılar Familyası

Testeresinekleri ile sirexler symphyta alttakımına, karıncalar, arılar, yaban arıları, cynips’ler, ichneumon’lar, calchis’ler v.b. apocrita alttakımına girer.

Zar Kanatlılar’daki toplu yaşama şartları cinsler arasında büyük değişikliklere sebep olmuştur.

Yaşama tarzları son derece değişiktir. Testere sineklerinde esas olan bitkisel beslenmedir; diğerlerinde ise bunun yerini etçil beslenme veya dişinin kursağında özlendirilerek meydana getirilen bal gibi hazır maddelerle beslenme alır.

Erkek, topluluktaki çalışmalara hiç katılmaz. Zar kanatlıların çoğu toplu halde yaşar, topraktan, balmumundan v.b. büyük yuvalar yapar; yalnız yaşayan cinsleri ise çoğu zaman kendi gövdelerinin yüz katını bulan büyük yuvalar kurar.

Kurtçuklarını her gün taze besinle ve ağızlarına vermek suretiyle veya her birini bir petek gözüne kapatarak yanlarına yığdıkları hazır bal hamuruyla ya da sokarak uyuşturdukları böceklerle (böylesi daima taze yem demektir) besler.

Bir kısmı yumurtalarını çeşitli kurtçuk ve tırtılların üzerine yumurtalar.

Binlerce türü bulunan zarkanatlılar dünyanın her tarafında yaygındır. Bunların fosillerine ilk defa Jüra çağı tabakalarında rastlanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir