Zaragoza,Tarihi

Zaragoza Tarihi Fenikeliler tarafından Salduba adıyla kurulan, I. yy .da yıkılan, Augustus zamanında onarılarak Caesaraugusta adlı bir roma kolonisi haline getirilen (M.ö. 27) ve Araplar tarafından Sarakustah adı verilen şehri, sırasıyla Vandallar ve Süevler aldı (452). 541’de Childebert’in kuşattığı şehri, 631’de Dagobert, 712’de Araplar ele geçirdi.

Kurtuba (Cordoba) halifeliğine bağlanan, 778-780 arası Charlemagne tarafından işgal edilen, XI. yy.da bağımsızlığını kazanan şehir, Aragon kralı Alfonso I’in yeniden fethine (1118) kadar yaşayan Zaragoza İslam krallığını meydana getirdi.

Yeniden fetihten sonra Aragon’un merkezi ve başpiskoposluk oldu (1317). Üniversitesi kuruldu (1474).

Sonradan öbür Aragon şehirlerine de tanınan imtiyazlara kavuşan şehir (1414), Madrid başkent olunca önemini kaybetti.

Felipe II. Antonio Perez’i, şehirde iltica hakkına sahip olduğu halde tutuklamak isteyince Zaragoza, fuero’larını korumaya kalkıştı.

Aragon başhakimi Martin Bautista de Lanuza’nın yönetiminde ayaklandı; ama hükümdar isyanı bastırarak önderinin boynunu vurdurdu 0591): şehrin hürriyetlerini kısıtladı.

XVIII. yy.da Felipe V, kendine karşı arşidük Karl’ı (sonradan Karl VI adıyla imparator oldu) tuttuğu için Zaragoza’nın son imtiyazlarını da kaldırdı.

Bağımsızlık savacı sırasında şehir Palafox’un yönetimi altında, iki kuşatmaya karşı koydu: Verdier’nin kuşatması (haziran-ağustos 1808); Moncey Lannes’in kuşatması (aralık 1808-şubat 1809).

Moncey ve Lannes, keşişletin ve kadınların kahramanca direnmesi sonunda şehri ev ev, sokak sokak çarpıştıktan sonra alabildiler.

Şehrin üçte biri yıkılmış, halkın yarısına yalanı ölmüştü; Fransızların istediği tazminat Nuestra senora del Pilar kilisesindeki değerli eşya ile ödendi. İspanyollar Zaragoza’yı 1831’de Suchet’den geri aldılar.

Bir cevap yazın