Zararlı Bitkiler Nelerdir

Zararlı Bitkiler Nelerdir bir, iki veya çokyıllık yahut aslak bitkilerdir. Bir veya iki yıllık bitkilerin en zararlıları hardal, yaban turpu, gelincik, karamuk, karaburçak ve akburçak, delice ve deli yulaftır.

Çok yıllık bitkilerden ayrık otu, yabani yulaf, delice buğday, çakırdiken, labada, sütleğen, düğün çiçeği, akdiken sayılabilir.

Asalak bitkilerden küsküt, canavarotu, karabuğday en yaygın olanlardır. Zararlı bitkiler hava, su ve besin maddelerini paylaşır, ciddi zararlara sebep olur. Onun için bunları yok etmek önemli bir meseledir.

İlk alınacak tedbir tohumlan iyi seçmektir. Sonra ekim nöbetine önem vermek gerekir (toprağa her yıl değişik bitki ekmek).

İlaç olarak hardal, gelincik, karamuk gibi bitkileri yok etmek için sülfürik asitli sular (yüzde 8-10-luk), nitratlı boyalar (dinitrofenol, dinitrokrezol, ksantol), ot öldürücü hormonlar (2-4 klorofenoksiasetik asit veya 2-metil – 4 -klorofenoksiasetik asit, tuz veya esterleri) kullanılır.

Küsküt çok dayanıklı olduğundan bunu yok etmek için, küskütlü bitkileri biçip yakmak gerekir.

Canavarotlan, yem bitkilerinin erken biçilmesiyle yok edilebilir. Aynkotu ile çakırdikeni yok etmek zordur, en iyisi tohum yapmasına vakit bırakmadan bunları köklemektir. Fakat bazı hormonlar çakırdikenleri yok edebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir