Zıpkınla Balık Avı

Zıpkınla Balık Avı

1 — İnce zıpkın: Bununla kıyıdan veya sandaldan sığ sularda yatan küçük ve orta güçte balıklar yakalanır.

2 — Kalın zıpkın: Orkinos, köpek balığı ve benzeri büyük balıkların son dirençlerini kırmak için kullanılan zıpkınlardır.

İnce zıpkınlar, çok kere çift veya dört-beş uçludur. Bunlarla kıyıdan veya sığ sularda sandaldan kaya, pisi, levrek, kefal, ahtapot yakalanır.

Kalın zıpkın tek uçludur. Ucu çok sivridir. Zıpkının balığın vücudundan kolay çıkmaması için ucun iki tarafında damaklar bulunur. Bazı zıpkınlarda damaklar hareketlidir. Bir yere saplandığı zaman yuvalarına giren damaklar içeride açılarak zıpkının geri çıkmaması görevini yaparlar.

Zıpkın avcılığı güneş doğmadan yapılmalıdır. Amatör, sandalın baş tarafında oturmalı sandalın hafif de olsa ilerlemesinden dolayı suda yapacağı kırışıklar görüşüne engel olmamalıdır.

Derede ve denizde yapılacak gece zıpkıncılığında fener avcının altında ve arka tarafında olmalıdır. fenerin ışığı suyun dibini göstermeli fakat avcının gözlerini kamaştırmamalıdır.

Kıyılarda ve sığ sularda dolaşan sandal, av yerlerinde çok yavaş ilerlemelidir. Zıpkın amatörün sağ elindedir. Sol elle ya sandaldan tutunup denge sağlar veya kürekçiye hangi yöne gideceğini işaretler.

Zıpkınlarla, taşlık yerlerde kaya, iskorpit, kumluk yerlerde ise pisi, kefal, levrek, kırlangıç, ahtapot tutulur.

İnce zıpkınların uçlarının tarak gibi üçlü veya beşli olması balığa isabet şansını artırır.

 Zıpkınla Balık Avı
Zıpkınla Balık Avı
Zıpkınla Balık Avı

Bir cevap yazın